Čierna zabíjačková polievka s krúpami patrí medzi tie najzákladnejšie pokrmy, ktoré sa varia práve na zabíjačke. Zabíjačka bez tzv. polievky prdelačky by snáď ani zabíjačkou nebola. Viete si túto dobrotu pripraviť?
Čierna polievka a fašiangy k sebe jednoducho patria. Bravčová krv dodáva polievke tú pravú farbu, vďaka ktorej je nezameniteľná. Krúpy, majorán a cesnak sú len čerešničkou na torte. Niekto k nej podáva čerstvý chlieb, iný zase obyčajné placky z vody a múky. Pripravte si túto zabíjačkovú klasiku aj v pohodlí domova.
Čo je zabíjačková polievka „prdelačka“
Čierna zabíjačková polievka známa skôr pod pojmom „prdelačka“ je polievka, ktorej základom sú krúpy a prasacia krv. Prdelačka vznikla z vývaru, kde sa varili jaternice v prasacích črevách. Niekedy sa stalo, že črievko prasklo a vytieklo do vývaru. Vzhľadom na to, že praskali takmer pri každej zabíjačke, prdelačka bola na svete.
Niekto považuje za prdelačku aj klasickú svetlú polievku, ktorá sa rovnako ako čierna polievka na zabíjačke varí. Avšak biela zabíjačková polievka alebo ovarová polievka je vývar z ovaru (bravčová hlava, jazyk, podbradok, kolená, chvostíky a pod.), do ktorého sa pridávajú krúpy, koreňová zelenina, zemiaky a tiež obrané mäso.
Recept na zabíjačkovú polievku
Recept na zabíjačkovú polievku nie je vôbec zložitý, dávajte si pozor iba na krv, ktorá sa musí neustále miešať.
Suroviny
- 2 l vývaru (ovarový, prípadne iný mäsový),
- 250 ml krvi z ošípanej – čerstvá alebo sušená,
- 300 g varených krúpov,
- 5 strúčikov cesnaku,
- 2 polievkové lyžice majoránky,
- korenie a soľ na dochutenie.
Postup prípravy
- Ak si ovarový vývar pripravujete sami, dajte si záležať, neponáhľajte sa a nechajte ovar poriadne vyvariť. Pokiaľ máte vývar hotový, ohrejte ho, ale pozor, nesmie sa variť.
- Krv preceďte cez jemné sitko a vmiešajte do polievky.
- Dôkladne miešajte pokojne aj pol hodiny, aby sa krv nezrazila.
- Ku koncu pridajte krúpy, ktoré si dopredu uvarte. Ako variť krúpy sa dozviete napríklad v tomto článku.
- Do polievky tiež pridajte prelisovaný cesnak, majoránku (rozdrvte ju v dlaniach).
- Polievku dochuťte až priamo na tanieri korením a soľou.
Tipy na vylepšenie polievky
Prdelačku je potrebné dôkladne miešať ako pri varení, tak pri jej chladnutí. Pamätajte, krv by sa mohla zraziť rovnako ako pri bode varu.
- Čo sa hodí do polievky, krúpy alebo vločky? Zabíjačkovú polievku môžete podávať ako s krúpami, tak s ovsenými vločkami, avšak vločky môžu konzistenciu polievky narušiť.
- Ako dlho sa varia krúpy do polievky? Krúpy do polievky varte presne podľa návodu, to je spravidla medzi 20 až 30 minútami – krúpy by mali byť „chrumkavé“.
- Ako dlho vydrží zabíjačková polievka? Dobre pripravená zabíjačková polievka vám v chladničke vydrží aj štyri dni. Pri správnom uskladnení môže vydržať aj niekoľko mesiacov.
- Ako zavariť zabíjačkový vývar do pohárov? Zaváranie vývaru do pohárov nie je žiadna novinka, horúcu polievku nalejte do pohárov, uzavrite a zavárajte 50 minút na 100 stupňov.
Patríte k milovníkom domácich zabíjačiek a radi si pochutnávate na tradičnej zabíjačkovej polievke alebo ste opak, a tieto zabíjačkové špeciality vám nič nehovoria?
Zdroj: myplate.gov, pauladeen.com
Recepty na ďalšie zabíjačkové špeciality