Postačí vám pár surovín, príprava je nenáročná a výsledok vynikajúci. Domáca vajíčková tlačenka je ideálna ako pohostenie pre návštevu. Ako ju pripraviť a čo robiť, aby správne stuhla?
Recept na ňu oceníte vtedy, keď vám zostanú varené vajcia, najčastejšie po Veľkej noci, a vy neviete, čo s nimi, ale túžite ich spracovať do lahodného pokrmu. Na prípravu tradičnej vaječnej tlačenky vám postačí pár surovín a behom chvíľky vznikne vynikajúca večera aj pohostenie pre hostí. Avšak musíte počítať s tým, že tlačenka potrebuje dostatok času na stuhnutie v chladničke, teda ju vždy pripravujte s dostatočným predstihom, najlepšie deň vopred. A nezabudnite si k nej nakúpiť aj čerstvé pečivo.
Vajíčková tlačenka na rôzne spôsoby
Vaječnú tlačenku si môžete pripraviť na rôzne spôsoby, konkrétne na jej výrobu môžete použiť:
- klasickú formu na tortu,
- silikónové formičky v tvare báboviek,
- špeciálne vrecká na tlačenku.
Pri použití tortovej formy a vrecka na tlačenku počítajte s tým, že budete musieť tlačenku nakrájať. Keď si na jej prípravu zvolíte malé formičky, môžete tlačenku po vyklopení rovno servírovať.
Kedy sa pripravuje
Ako sme už v úvode spomenuli, recept na vajíčkovú tlačenku oceníte vtedy, keď máte nadbytok varených vajec a už neviete čo s nimi. Táto situácia v slovenských domácnostiach nastáva najčastejšie po Veľkej noci. To ale rozhodne neznamená, že by ste si na tejto obľúbenej lahôdke mali pochutnať len raz za rok. Pripraviť si ju môžete na večeru, keď si chcete pochutnať na domácej tlačenke, ale rozhodne ju ocenia aj návštevy a svoje čestné miesto má na stole aj počas osláv.
Vaječná tlačenka vám pri skladovaní v chladničke vydrží týždeň, ale odporúča sa zjesť ju behom pár dní.
Vyskúšajte tiež recept na tradičnú zabíjačkovú tlačenku.
Recept na vajíčkovú tlačenku
Príprava domácej vajíčkovej tlačenky nie je nijako zložitá a poradí si s ňou aj úplný začiatočník.
Suroviny
- 6 ks varených vajec,
- 1 balenie sterilizovanej zeleniny (napríklad Moravanky),
- 1 vrecko želatíny na vaječnú tlačenku,
- 2 lyžice majonézy,
- 150 ml vody,
- 100 g šunky,
- soľ,
- korenie.
Postup prípravy
- Začnite tým, že si uvaríte vajcia natvrdo. Zatiaľ čo sa budú variť, nakrájajte si šunku na kocky. Pokiaľ budete tlačenku pripravovať vo veľkej tortovej forme a pred servírovaním ju chcete nakrájať na jednotlivé plátky, dajte si s krájaním záležať, pretože potom bude šunka vyzerať skvele na reze. Nálev z Moravanky zlejte do pohára, ktorý si zatiaľ dajte na stranu, a na kocky nakrájajte aj zeleninu z pohára.
- Akonáhle sa uvaria vajcia, nechajte ich chvíľku vychladnúť, olúpte ich a tiež ich nakrájajte na úhľadné kocky.
- Teraz sa pustite do prípravy želatíny. Prášok vysypte do misy a zalejte 150 ml horúcej vody. Pokiaľ máte radi kyslastú chuť Moravanky či inej sterilizovanej zeleniny, ktorú použijete, prilejte k želatíne aj nálev a riadne premiešajte.
- Následne všetko zmiešajte dohromady, pridajte dve lyžice majonézy, pridajte korenie a soľ a následne prelejte buď do tortovej formy alebo do menších silikónových formičiek, prípadne použite špeciálne vrecká na tlačenku.
- Potom uložte do chladničky, kde nechajte tlačenku minimálne 3 hodiny tuhnúť.
- Akonáhle vaječná tlačenka stuhne, je pripravená na servírovanie. Najlepšie chutí s čerstvým pečivom.
- Pre lepšie stuhnutie tlačenky ju nechajte v chladničke cez noc.
- Vaječnú tlačenku je možné pripraviť aj bez sterilizovanej zeleniny, ale doba prípravy sa tým predĺži. Zeleninu si totiž budete musieť sami uvariť, nakrájať na drobné kocky a sami si pripraviť aj nálev.
- Pokiaľ vám nálev z Moravanky nechutí, môžete ho nahradiť nálevom z uhoriek.
Tipy, aby sa vaječná tlačenka podarila
Niekedy sa môže stať, že sa dielo nepodarí. Ako sa vyvarovať najčastejších chýb? Vždy dodržujte recept na vaječnú tlačenku a záležať si dajte najmä pri práci so želatínou.
Prečo vaječná tlačenka nestuhla
Čo robiť, keď vám vaječná tlačenka nestuhla? Ak sa vám stalo, že vaječná tlačenka nestuhla, na vine je práca so želatínou. Pravdepodobne ste ju nepripravili podľa návodu a buď ste ju zmiešali rovno s ostatnými surovinami, alebo ste zle odmerali vodu. Pokiaľ ani po noci strávenej v chladničke tlačenka nestuhne podávajte ju z misy a nabudúce si pri jej príprave postrážte správny postup pri vytváraní rôsolu.
Prečo sa drobí vaječná tlačenka
Ďalšia nepríjemná situácia pri príprave domácej vaječnej tlačenky môže nastať vtedy, keď sa tlačenka po nakrájaní drobí. Chyba sa pravdepodobne stala opäť pri práci so želatínou. Po vytvorení želatíny je totiž nutné ju okamžite zmiešať so zmesou na tlačenku a čo najskôr uložiť do chladu. Želatína totiž pomerne rýchlo tuhne a keď sa včas nespojí so zmesou, môže vám vzniknúť drobiaci sa pokrm, ktorý bude opäť nutné servírovať v miske.
Akú želatínu na tlačenku použiť
Želatína na vaječnú tlačenku by mala byť prášková. Práca s ňou je totiž jednoduchšia ako so želatínou plátkovou. Práškovú želatínu podľa návodu zmiešate s vodou a necháte ju napučať. To trvá iba pár minút a spoznáte to ľahko na prvý pohľad.
Vajíčková tlačenka inak
Vajíčková tlačenka je pre vás už ohranou klasikou? Ozvláštnite ju pridaním nových ingrediencií.
Do zmesi môžete pridať:
- nakrájaný bôčik,
- čerstvé korenie, napríklad petržlen,
- kúsky klobásy,
- kocky tvrdého syra.
Pokiaľ nemáte radi majonézu a chcete si pripraviť vajíčkovú tlačenku bez majonézy, môžete ju nahradiť kyslou smotanou alebo jogurtom. Vznikne vám tak zdravá vaječná tlačenka, na ktorej si môžete pochutnať, aj keď vyznávate zdravý životný štýl.
Zdroj: meilleurduchef.com, cookpad.com
Ďalšie obľúbené recepty