Pokiaľ máte radi rôzne špeciality, máme tu pre vás recept ako pripraviť domáci hamburger z mletého mäsa. Prinášame vám aj niekoľko tipov na tie najlepšie domáce žemle na hamburger.
Kde vznikol hamburger?
Ako sám jeho názov napovedá, má hamburger súvislosť s nemeckým Hamburgom. Možno preto, že práve odtiaľ pochádzalo množstvo prisťahovalcov do USA, ktorí tu koncom 19. storočia hľadali nový život a recept na hamburger si priviezli so sebou. Dnes už si hamburger skôr spájame práve s Amerikou než s Nemeckom, ktoré je jeho krajinou pôvodu. Dané je to pravdepodobne americkou spoločnosťou McDonald, ktorá si na príprave hamburgerov založila svoj úspešný biznis rozšírený do celého sveta.
Hamburger z mletého mäsa
Svojím spôsobom je hamburger geniálne jednoduchý. Na jeho prípravu nie je nutné mať ktovieaké kuchárske schopnosti. Nie nadarmo sa hovorí, že v jednoduchosti je krása. Čím kvalitnejšie suroviny použijete, tým lepšieho výsledku dosiahnete.
Aké mäso použiť na hamburger
Čo sa výberu mäsa týka, fantázii sa medze nekladú. Už sa vyrábajú hamburgery z bravčového mäsa, hydinového aj rybieho mäsa, aj keď overenou klasikou je hamburger z hovädzieho mäsa. Malo by byť trochu prerastené, pretože práve tuk dáva burgeru pri opekaní tú správnu chuť. Experti odporúčajú použiť mäso z krku, pretože nie je tak chudé, ako hovädzie zadné. Ak chcete mať kurací hamburger, výsledok nebude tak šťavnatý, ako keď súčasťou zmesi bude aspoň z 20% tuk.
Ak máte radi prehľad o tom, čo mleté mäso obsahuje, pomeľte si ho radšej sami doma. Je možné na to využiť aj rôzne odrezky hovädzieho mäsa, ktoré vám zostalo z prípravy iných pokrmov.
Ako ochutiť mäso na hamburger
Samozrejme nesmiete zabudnúť na ochutenie mäsa. Ale pozor – nepripravujete fašírku. Hamburger totiž fašírku pripomína iba použitou základnou surovinou. Mletú zmes preto ochutíte iba soľou a korením a dobre v ruke prepracujete. Vajíčko, strúhanku alebo máčanú žemľu si nechajte na inokedy, keď sa pustíte do klasických fašírok.
Ako pripraviť mäso na hamburger
Pochopiteľne, že veľmi záleží aj na finálnej príprave, kedy vytvarovanú placku z mletého mäsa vložíte na gril. Ďalšou možnosťou, ako mäso tepelne spracovať, je urobiť pečený hamburgen na panvici. Hotový hamburger by mal byť vo vnútri ružovkastý, nie však surový – v steakovej terminológii teda medium. Ak ho budete grilovať alebo piecť dlhšie, stratí na svojej šťavnatosti.
TIP: Aby ste hamburger na grile doviedli k dokonalosti, nechajte ho po grilovaní chvíľu oddýchnuť. Vstrebe do seba šťavu, ktorá sa uvoľnila počas grilovania, a bude ešte chutnejší.
Vegetariánsky hamburger
Aj keď je hlavnou ingredienciou pri príprave hamburgera mäso, nikde nie je napísané, že si nemôžete urobiť vegánsky hamburger napríklad zo šošovice, fazule alebo cíceru. Veľmi chutné sú vegánske burgre z červenej repy.
Hamburger z červenej repy
Červenú repu treba olúpať a uvariť. Potom ju nastrúhate, doplníte nakrájanou cibuľou, rozotreným cesnakom, bylinkami a korením podľa chuti. Aby mala zmes správnu konzistenciu, zahustíte ju múkou či strúhanku. Z hmoty vytvarujete placky, ktoré ugrilujete alebo opečiete na tuku na panvici.
Šošovicový hamburger
Na jeho prípravu využijete obyčajnú, alebo červenú šošovicu, ktorú musíte uvariť domäkka. Potom ju dáte do mixéra, doplníte soľou, korením, cibuľou, bylinkami a na zahustenie použijete ovsené vločky. Zo zmesi vytvarujete placky a dáte ich upiecť na gril alebo opečiete na tuku na panvici.
Domáci dresing na hamburger
Veľa z nás robí tú chybu, že ako dip na dochutenie opečeného hamburgera použije iba obyčajný kečup (môže byť aj domáci kečup). Je to rýchle a ľahké. Pritom sa však ponúkajú lepšie možnosti, a to pripraviť si svoj vlastný dip.
Dip zo cherry paradajok
Cherry paradajky sú v predaji prakticky po celý rok, jedná sa teda o surovinu bežne dostupnú. Na panvicu nalejte lyžicu rastlinného oleja a krátko na ňom opekajte nakrájanú cibuľu a cesnak. Potom pridajte 250 g rozkrojených cherry paradajok, 50 g krupicového cukru, 50 ml červeného vínneho octu. Všetko sa dochutí soľou a korením a nechá sa do zhustnutia povariť. Dip je hotový a pripravený na podávanie.
Cesnakový dip z kyslej smotany
Kyslú smotanu z téglika dajte do misky, osoľte a dochuťte sušeným cesnakom. Na zvýraznenie chuti doplňte nakrájanou čerstvou cibuľkou.
Dip z horčice a majonézy
Majonézu z pohára dáte do misky, ochutíte štipkou mletej papriky, lyžičkou cukru, osolíte podľa chuti a doplníte 2 až 3 lyžičkami plnotučnej horčice. Možno pridať aj mleté korenie.
Domáce žemle na hamburger
Platí základné pravidlo, že žemľa na hamburger by správne pri podávaní mala byť teplá. V domácich podmienkach sa najčastejšie používa kupovaná brioška, najlepšie posypaná sezamom. Kto chce doviesť svoje kulinárske dielo k dokonalosti, upečie si domácu žemľu.
Suroviny
- 340 g hladkej múky,
- soľ,
- 20 g droždia,
- 1 PL rozpusteného masla,
- 100 ml mlieka,
- 100 ml vody.
Postup prípravy
- V miske zmiešate všetky suroviny a vypracujete cesto, ktoré dáte kysnúť.
- Pripravíte si plech, vyložíte ho papierom na pečenie.
- Z vykysnutého cesta vytvarujete malé žemle, ktoré naukladáte na plech, a ešte necháte aspoň pol hodiny kysnúť.
- Potom ich natrite rozšľahaným vajcom, posypete sezamom a dáte piecť do rúry vyhriatej na 200 stupňov Celzia po dobu asi 15 minút.
Upečené žemle treba nechať vychladnúť a až potom rozkrojiť a naplniť grilovaným mäsom a ostatnými prísadami, medzi ktoré môže patriť vedľa zeleniny, karamelizované cibuľky aj plátkový syr.
Finálna úprava
Na konečnej úprave veľmi záleží, preto si dajte záležať. Žemľu na hamburger rozpoľte. Na jednu polovicu najprv položíte umytý list hlávkového šalátu, naň hotový grilovaný burger, doplníte dipom, na krúžky nakrájanou cibuľou, plátkom paradajky a všetko priklopíte druhou polovicou žemle. Kto chce, môže ešte doplniť plátkom syra.
Tipy na ďalšie jedlá