Hrstková polievka patrí k obľúbeným polievkam, pretože je jednoduchá a rýchla na prípravu. Možno do nej nasypať všetko, čo máte práve po ruke, a stále bude chutiť skvele.
Najčastejšie sa s hŕstkovou polievkou stretávame v chladných mesiacoch, pretože si ju možno jednoducho pripraviť z ingrediencií, ktoré máte doma a výsledkom je farebná polievka, ktorá vás zahreje a v chladničke vydrží niekoľko dní. Nezľaknite sa však toho, že časom zhustne. To nijako nenaruší jej dokonalú chuť a polievka vás vďaka tomu ešte viac zasýti.
Čo obsahuje hŕstková zmes?
Hrstková strukovinová polievka sa tradične skladá z:
- šošovice,
- fazule,
- krupov,
- hrachu,
- koreňovej zeleniny.
Tip: Máte radi strukoviny? Potom musíte vyskúšať aj túto hrachovú polievku na 3 spôsoby.
Jej obmenám sa ale medze nekladú. Názov hŕstkovej polievky bol odvodený od toho, že ingrediencie pridávate po hŕstkach. O tom, že je práve táto polievka veľmi obľúbená, svedčí aj to, že na pultoch v obchodoch narazíte na hŕstkové zmesi, ktoré stačí do polievky nasypať a ušetríte si tak prácu. Záleží teda na vás, či si chcete svoju hŕstkovú polievku pripraviť od základu alebo si nechať trochu pomôcť.
Recept na hŕstkovú polievku so zeleninou
Recept na tradičnú hŕstkovú polievku obsahuje strukoviny a koreňovú zeleninu, ale môžete pridať aj zemiaky, batáty, tekvicu, karfiol a brokolicu. U „mäsožravcov“ je obľúbená aj hŕstková polievka s údeným mäsom.
Suroviny
- 2 hrsti hrachu,
- 2 hrsti šošovice,
- 2 hrsti fazule,
- 3 hrsti krúpov,
- 2 stredné mrkvy,
- 1 cibuľa,
- 2 petržleny,
- 1 zeler,
- 2 strúčiky cesnaku,
- 1,5 l vývaru podľa vašich preferencií,
- sušený majorán,
- soľ, korenie,
- rasca,
- masť.
Postup prípravy
- Najskôr namočte všetky strukoviny a krúpy do vody, prepláchnite ich a následne ich v hrnci s vodou varte domäkka. Ak si chcete ušetriť čas, namočte strukoviny cez noc a druhý deň sa rovno vrhnite na varenie. Skrátite si tým totiž celkový čas varenia. Prípadne môžete pripraviť hŕstkovú polievku v tlakovom hrnci a celý prosces urýchliť.
- Zatiaľ, čo sa vám budú strukoviny variť na sporáku, olúpte si všetku zeleninu a nakrájajte ju na kocky. Cibuľu nasekajte najemno. Akonáhle budú strukoviny mäkké a pripravené, odložte ich nabok a na masti si opečte mrkvu, petržlen a zeler. Pečte približne päť minút a strážte, aby sa zelenina nespálila. Potom k nej pridajte nadrobno nakrájanú cibuľu a počkajte, kým nezosklovatie.
- Potom zmes zalejte vývarom, pridajte mäkké strukoviny a krúpy. Do polievky pridajte rascu, korenie a soľ. Varte 25 až 30 minút, kým všetky suroviny nezmäknú.
- Na záver pridajte prelisované strúčiky cesnaku, sušenú majoránku a poprípade polievku ešte dochuťte čiernym korením a soľou. Okamžite servírujte, najlepšie s chlebom alebo rožkom.
Tip: Do polievky môžete pridať za hrsť všetkého, čo máte radi. Hodí sa do nej aj cícer, quinoa či viac druhov a farieb fazule.
Prečo si uvariť hŕstkovú polievku?
Hŕstková polievka sa stále teší ohromnej popularite, pretože je rýchla, jednoduchá a chutná. S výslednou chuťou sa môžete pohrať a pridávať najrôznejšie druhy korenia, ale meniť aj samotné druhy strukovín, ktoré do polievky pridáte. Vyskúšajte vymeniť tradičnú zelenú šošovicu za červenú alebo čiernu. To isté platí aj o fazuliach.
Skúšajte rôzne druhy a nebojte sa experimentovať. Okrem toho, že vás strukovinová polievka príjemne zahreje, je tiež zdravá. Strukoviny sú totiž výborným zdrojom vlákniny a bielkovín, teda vás dokonale zasýtia. Okrem toho ale môžu pochváliť nízkym glykemickým indexom. Hŕstková polievka je vhodná aj pre deti.
Zdroje: tasteofhome.com, bunch.countdown.co.nz
Ďalšie recepty na polievky