Pečené kačacie prsia sú skvelým nedeľným obedom, obzvlášť v prípade, ak vás tie kuracie už omrzeli a chcete si trochu spestriť jedálniček. Vyskúšajte tento jednoduchý základný recept. A ako bonus prikladáme aj recept na kačacie prsia sous vide.
Recept na kačačie prsia
Možno ste si doteraz mysleli, že pripraviť šťavnatú pečenú kačku je hotová veda, preto ste sa jej príprave vyhýbali. Tento recept vás presvedčí o opaku – je to skutočne jednoduché! Nezabudnite, narezanie kože a odpočinok mäsa v alobale pred jeho krájaním sú kroky, ktoré vám pomôžu dosiahnuť ešte lepší výsledok.
Suroviny
- kačacie prsia (s kožou)
- mleté čierne korenie,
- soľ.
Pozn.: množstvo kačacích pŕs si prispôsobte podľa seba.
Postup prípravy
- Základom je správna príprava kačacích pŕs. Najskôr ich umyte a osušte. Potom ostrým nožom jemne narežte kožu tak, aby ste vytvorili mriežku, prípadne len šikmé rezy na povrchu. Pri pečení sa tak lepšie uvoľní tuk a koža bude krásne chrumkavá. Dajte však pozor, aby ste nezarezali do mäsa.
- Mäso okoreňte a osoľte. Nechájte chvíľu postáť, cca 10 minút.
- Predtým, ako kačacie prsia vložíte do vyhriatej rúry, najskôr ich opražte z oboch strán na panvici. Pozor, panvica nesmie byť príliš rozpálená, inak by sa na ňu mohla koža prichytiť.
- Najskôr mäso opečte kožou dole, a to približne 5 minút, kým nie je koža chrumkavá. Potom ho otočte a pečte z druhej strany, približne 3 minúty.
- Následne dajte kačacie pršia do rúry, aj so šťavou, ktorú pustili, a pečte pri teplote 180 °C po dobu 10 minút. Ak nemáte radi žurové mäsko, môžete ich piecť aj o niečo dlhšie, ale pozor aby neboli príliš vysušené.
- Po upečení ich ešte zabaľte do alobalu, napríklad aj s vetvičkou rozmarínu alebo s tymiánom, a nechajte odpočívať aspoň 10 minút. Šťavy tak zostavnú v mäse, vďaka čomu bude šťavnatejšie.
- Potom môžete mäsko nakrájať na plátky. Vnútri by malo mať svetloružovú farbu.
- Servírujte s ovocnou omáčkou ku kačacím prsiam alebo čatní.
Odporúčame: Pripravte si tiež recept na chrumkavé pečené kuracie stehná.
Recept na kačacie prsia sous vide
Čo je sous vide? Metóda sous vide je technika varenia, pri ktorej sa potraviny vakuumovo zabalia do špeciálnej vakuovacej fólie a potom sa varia po dlhú dobu pri presne kontrolovanej, relatívne nízkej teplote. Pokrmy pripravené touto technikou si zachovávajú svoju chuť a šťavnatosť. Dokonalý výsledok tak dosiahnete takmer bez úsilia.
Pozn.: na prípravu tohto receptu budete potrebovať sous vide hrniec alebo ponorný varič.
Suroviny
- kačacie prsia,
- mleté čierne korenie,
- bylinky, napr. rozmarín alebo tymián,
- cesnak,
- soľ.
Postup prípravy
- Pripravte si kačacie prsia. Umyte ich pod tečúcou vodou a osušte papierovými utierkami. Kožu na povrchu narežte tak, aby ste vytvorili šachovnicu (mriežku).
- Nasoľte a okoreňte ich z oboch strán.
- Kačacie prsia vložte do vákuovacieho vrecka s bylinkami a pretlačeným cesnakom a zavákuujte.
- Varte po dobu 2 hodín v sous vide variči pri teplote 60 °C. Dĺžka varenia záleží aj od hrúbky mäsa a požadovanej úrovne prepečenia.
- Mäso následne vyberte z vrecka a dajte ešte na 10 minúť zapiecť do rúry vyhriatej na 220 °C, aby sa na vrchu vytvorila chrumkavá krústa.
Tip: A čo tak kačacie prsia na pomarančoch? Do vákuovacieho vrecka môžete spolu s mäsom pridať aj trochu medu a pomarančovej šťavy. Mňam!
S čím servírovať
- Pečené kačacie prsia skvele doplnia ovocné omáčky, napríklad pomarančová, čerešňová, brusnicová alebo slivková omáčka.
- Okrem omáčok ku kačacím prsiam môžete vyskúšať aj jablkové alebo figové čatní. Rozdiel oproti omáčkam spočíva hlavne v ich konzistencii – sú hustejšie (podobné džemu), s kúskami ovocia.
- Ak máte radi skôr tradičnejšie recepty, stavte na dusenú červenú kapustu, ktorá svojou sladkokyslou chuťou pokrm dokonale dochutí.
- Ako prílohu môžete zvoliť pečené zemiaky alebo batáty, prípadne gratinované zemiaky so syrom.
- Alternatívou je tiež grilovaná zelenina, napr. cuketa, paprika alebo baby mrkva. Pozrite si tipy, ako pripraviť grilovanú zeleninu, pokojne aj v rúre na plechu.