Pelmene, tradičné ruské jedlo, si získalo srdcia gurmánov po celom svete. Tieto malé taštičky plnené lahodnou náplňou a podávané s najrôznejšími omáčkami predstavujú neodolateľnú kombináciu chutí a vôní.
Rovnako ako je pizza typickým pokrmom pre Taliansko, halušky pre Slovensko, tak pelmene patrí medzi typické pokrmy nielen Ruska, ale aj krajín, ktoré boli predtým jeho súčasťou. Pelmene však nie sú len gastronomickou pochúťkou, ale aj symbolom kultúry a histórie, ktorá sa nesie z generácie na generáciu. Vďaka svojej chuti sa pelmene rozšírili do celého sveta, takže si ich ľahko môžete pripraviť aj vy doma. Viete, ako na to?
Čo sú pelmene?
Pelmene alebo taštičky s mäsovými knedličkami sú tradičným pokrmom krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Taštičky sa naplnia mletým mäsom a následne sa vhodia do vody, aby sa uvarili. Základom je tenké cesto pripravené iba z múky a vajec. Cesto sa následne vyváľa a vykrajujú sa z neho placky, ktoré sa po vložení náplne okraji stlačia k sebe. Existuje hneď niekoľko receptov na pelmene, napríklad ukrajinské alebo ruské pelmene, ale rozdiel v nich žiadny nie je, všetky vychádzajú z pôvodného receptu.
Pôvod tohto pokrmu sa datuje až do 12. storočia do oblasti Sibíri, kedy už vtedy boli pelmene veľmi obľúbeným jedlom, a to najmä z toho dôvodu, že sa dali skladovať mrazené po dlhú dobu. Až v 20. storočí sa rozšírili do Moskvy a následne do ostatných krajín vtedajšieho Sovietskeho zväzu.
Recept na pelmene taštičky
Cesto na pelmene nevyžaduje veľkú zdatnosť vo varení a nevyžaduje ani kysnutie. Zmes mletého mäsa je jednoducho ochutená a všetko je zakončené prelivom z vývaru.
Suroviny
- 600 g hladkej múky
- 3 veľké vajcia
- 1 ČL soli
- 2 PL oleja
- 300 ml studenej vody
- 1 kg mletého mäsa
- 4 cibule
- kyslá smotana
- maslo
- strúhanka
- soľ
- korenie
- bobkový list
- nové korenie
Postup prípravy
- Múku so soľou zmiešajte dohromady, utvorte jamku a vložte jedno vajce.
- Cesto začnite spracovávať, pridajte olej, zvyšné vajíčka a postupne aj vodu.
- Hotové cesto by malo byť husté a tuhšie.
- Cesto vložte aspoň na 30 minút do chladničky odpočinúť.
- Medzitým si pripravte náplň.
- Očistite 3 cibule a rozmixujte ich. Zmiešajte ich s mletým mäsom, pridajte soľ, korenie a trochu strúhanky, aby ste náplň zahustili.
- Cesto vyvaľkajte asi na 2 milimetre a vykrajujte kolieska.
- Na kolieska vložte guľôčku zmesi z mletého mäsa, guľôčku prehnite a pomocou vidličky ju starostlivo uzavrite.
- Hotové taštičky vložte do vriacej vody so zvyšnou jednou cibuľou (tú prekrojte na polovicu), bobkovým listom, korením a novým korením.
- Akonáhle pelmene vyplávajú na povrch, varte ešte asi 6-10 minút.
- Uvarené pelmene vytiahnite z vody a položte na ne kúsky masla.
- Nakoniec pelmene polejte zvyšnou vodou, v ktorej sa varili, pokvapkajte citrónom alebo octom a pridajte kyslú smotanu.
- Pelmene dozdobte akoukoľvek zelenou bylinkou, ideálne pažítkou, kôprom alebo petržlenovou vňaťou.
Aby ste si prácu zjednodušili, odporúčame si zaobstarať formu na pelmene, s ktorou bude plnenie a uzavretie pelmenia hračka. Zmes mäsa si tiež môžete prispôsobiť svojej vlastnej chuti, nie je vôbec žiadny problém do mäsa pridať cesnak, korenie alebo nadrobno nakrájanú zeleninu.
Čím plniť pelmene?
Pelmene alebo aj pelmeni môžete prakticky naplniť čímkoľvek. Najtypickejšou a najtradičnejšou možnosťou je mleté mäso od hovädzieho až po jahňacie a teľacie. Milovníci rýb si taštičky môžu naplniť aj mäsom rybím. Pelmene môžu byť tiež bezmäsité, výborné sú pelmene so špenátom, syrom alebo dokonca plnené ovocím. Pelmene sa tiež často podávajú s najrôznejšími omáčkami, pelmene so syrovou omáčkou môžu byť dokonalým obedom.
Kde kúpiť pelmene?
Pokiaľ vám príde príprava veľmi zložitá, dnes si ich už môžete v obchode zakúpiť ako polotovar. Najčastejšie na ne narazíte vo veľkých supermarketoch, s istotou ich však nájdete na niektorom z e-shopov na internete.
Zdroj: seriouseats.com, waitrose.com
Ďalšie zaujímavé recepty