Oškvarkové pagáče patria medzi slané pečivo, na ktoré nedajú dopustiť naše babičky. Aj keď je ich príprava náročnejšia, rozhodne stojí za to ich vyskúšať.
Pamätáte si na tú vôňu a chuť oškvarkových pagáčikov, ktoré vám robievala vaša babička? Alebo o pagáčikoch počujete prvýkrát? Na nič nečakajte a vyskúšajte recept na chrumkavé oškvarkové pagáče, s ktorými u svojej rodiny určite zabodujete.
História a tradícia oškvarkových pagáčov
Vedeli ste, že toto slané pečivo s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z Maďarska? Práve z Maďarska sa tradičné múčne škvarkové placky dostali na Slovensko. Či tak alebo onak, základom je vždy prekladané cesto premazané mletými oškvarkami.
Aj keď sú prekladané oškvarkové pagáče náročnejšie na prípravu, stále patria medzi vyhľadávané pečivo, ktoré nie je náročné na suroviny. Tradičné oškvarkové pagáče sa nezaobídu bez kvalitných oškvarkov, ktoré si naše babičky pripravovali doma samy.
Oškvarkové pagáče sa zvyknú pripravovať v dobe domácich zabíjačiek, kedy máme k dispozícii čerstvé domáce oškvarky, ktoré sú predsa najlepšie. Keďže sa zabíjačky konajú práve v období fašiangov, aj pagáčiky si vyslúžili označenie „tradičné fašiangové jedlo“.
➙ Vyskúšajte tiež recept na domácu oškvarkovú nátierku.
Recept na oškvarkové pagáče
Najlepšie oškvarkové pagáče sú tie od našich babičiek. A práve tento recept na oškvarkové pagáčiky z kvásku pochádza od jednej z nich.
Suroviny
- 0,5 kg hladkej múky,
- 300 g mletých oškvarkov,
- 2 dcl mlieka,
- 1 čajová lyžička cukru,
- 1 kocka droždia (42 gramov),
- 1 téglik kyslej smotany (alebo majolky),
- 3 žĺtka,
- 1 dcl oleja,
- soľ, rasca na dochutenie.
Postup prípravy
- Múku preosejte cez sito do veľkej misy. V preosiatej múke vytvorte jamku, do ktorej rozdrobte droždie.
- Droždie zasypte cukrom, zalejte trochou teplého mlieka a zaprášte múkou.
- Celú misu zakryte utierkou a uložte na teplé miesto, aby vám vzišiel kvások.
- Akonáhle je kvások hotový, pridajte k nemu zvyšné mlieko, vajcia, olej a kyslú smotanu, prípadne majolku.
- Vypracujte cesto (na ceste si dajte záležať, miesenie by malo trvať aspoň 10 minút), a potom nechajte aspoň pol hodiny kysnúť.
- Po nakysnutí cesto rozvaľkajte, potrite polovicou mletých oškvarkov.
- Cesto preložte zľava do stredu, sprava do stredu, a to celé ešte na polovicu. Nechajte ďalších 30 minút kysnúť.
- Po vykysnutí opäť cesto rozvaľkajte a potrite ho zvyšnými oškvarkami.
- Cesto opäť poskladajte a nechajte 30 minút kysnúť.
- Medzitým, čo cesto kysne, rozohrejte rúru na 200 stupňov.
- Cesto rozvaľkajte a vykrajujte 1 centimeter hrubé kolieska.
- Kolieska vložte na plech, potrite vajíčkom, osoľte, pokmínujte a vložte do rúry.
- Pečte v predhriatej rúre dozlatista.
Tipy na vylepšenie
- Pokiaľ sú oškvarky dosť slané, do cesta nepridávajte soľ.
- Nadýchané oškvarkové pagáče treba niekoľkokrát preložiť, cesto bude podobné cestu listovému.
- Oškvarkové pagáče s kyslou smotanou môžete dochutiť podľa seba, posypať ich môžete ako rascou, tak sezamovým semienkom, hrubozrnnou soľou, makom alebo inými semienkami.
- Ako pripraviť oškvarkové pagáče, aby boli nadýchané a chrumkavé? Základom sú kvalitné oškvarky – ideálne domáce, vyhnite sa použitiu kupovanej oškvarkovej nátierky.
Rôzne druhy pagáčov
Medzi tradičné pagáče patria tie oškvarkové, avšak vy si ich môžete vylepšiť podľa svojej chuti. Alternatívou môžu byť pagáče cesnakové, cibuľové, maslové, syrové, slaninové alebo dokonca pagáčiky s kyslou kapustou či pestom. Existujú aj recepty na oškvarkové pagáče bez kysnutia, avšak počítajte s tým, že takéto pagáče bez droždia nebudú tak nadýchané a jemné. Ak si chcete prípravu maximálne zjednodušiť, môžete pripraviť aj oškvarkové pagáče z lístkového cesta.
Ako podávať oškvarkové pagáče
Pagáčiky sú najlepšie buď čerstvé, teda priamo vytiahnuté z rúry, alebo podávané až na druhý deň, kedy krásne zmäknú. Sú ideálne k pivu alebo vínu. Pripravujete tradičné oškvarkové pagáčiky aj u vás doma alebo ste tento recept ešte neskúšali?
Zdroj: simplyrecipes.com, foodnetwork.com
Ďalšie tipy na recepty