Mlieková alebo mliečna polievka, ako už názov vypovedá, je pokrm, v ktorom hrá hlavnú rolu mlieko. Už naše babičky na ňu nedali dopustiť – je to lahodný a rýchly variant jedla, ktoré zasýti.
Varianty mliečnej polievky
Polievku si môžete pripraviť ako na sladko (mlieko obsahuje veľa laktózy, ktorá je prirodzene sladkastá), tak na slano. V každom regióne sa mlieková polievka pripravuje inak. Aké sú jej základné varianty?
- Ryžová mliečna polievka – v mlieku varíte ryžu, kým nenasaje väčšinu tekutiny. Dochutíte vanilkovým cukrom. Táto polievka sa môže podávať ako studená, tak teplá.
- Mlieková polievka s rezancami – uvarte rezance a zalejte ich horúcim mliekom. Ochuťte podľa preferencií – buď nasladko, alebo naslano.
- Mliečna polievka so zemiakmi – uvarte zemiaky, zalejte ich mliekom a zeleninovým vývarom. Okoreňte podľa vlastnej chuti.
- Zeleninová mliečna polievka – zeleninu podľa chuti uvarte v mlieku a rozmixujte dohladka.
Čo robiť, aby mlieko nevykypelo?
Aby vám mlieko takzvane „neutieklo“, je potrebné dať pozor, aby ste ho do polievky nalievali pomaly a postupne, nikdy naraz, aby sa rýchlo nezohrialo. Polievku tiež nikdy nezohrievajte na maximálnej teplote, zohriatie by bolo opäť veľmi rýchle. Voľte strednú alebo nízku teplotu. Tiež je potrebné neustále polievku premiešavať a kontrolovať, či sa mlieko veľmi nevarí. Čo sa týka hrnca, je lepšie použiť ten s hrubým dnom a tiež pridať pokrievku. Pokiaľ vám mlieko stále uteká, zasypte ho trochou hladkej múky. To tekutinu trochu zahustí a zabráni tak prekypeniu. Alebo namiesto múky môžete do polievky (ak je to vhodné) zašľahať vajíčko.
Recept na mliečnu polievku
Prekvapte svoje deti klasikou našich babičiek. Príprava je jednoduchá a rýchla.
Suroviny
- 1 liter mlieka,
- 1 hrnček krupice (prípadne krupičná alebo krupičková múka),
- 3-4 lyžice cukru (podľa chuti),
- štipka soli,
- škorica alebo vanilkový cukor,
- maslo.
Postup prípravy
- Vo veľkom hrnci nechajte zohriať mlieko tak, aby sa skoro varilo. Medzitým si pripravte hrnček krupice.
- Akonáhle sa mlieko začne variť, za stáleho miešania postupne prisypávajte krupicu. Miešajte, aby sa krupica dobre rozmiešala a nevznikli hrudky.
- Pridajte štipku soli a za stáleho miešania nechajte polievku variť na miernom ohni. Miešajte pravidelne, aby sa krupica nepripálila na dno hrnca.
- Keď je krupica uvarená a polievka zhustla, pridajte cukor podľa svojej chuti. Môžete pridať aj škoricu alebo vanilkový cukor na dochutenie.
- Polievku nechajte povariť ešte niekoľko minút za občasného miešania, aby ste dosiahli požadovanú konzistenciu. Pokiaľ je príliš hustá, môžete pridať trochu mlieka. Na záver môžete pridať malý kúsok masla, aby bola krémovejšia.
- Hotovú mliekovú polievku môžete podávať teplú, posypanú škoricou alebo vanilkovým cukrom, podľa preferencie.
Ako vylepšiť mliekovú polievku?
Pridajte do polievky ovocie podľa preferencií – či už čerstvé alebo sušené, ako napríklad hrozienka, banány, jablká. Tak bude vaša najlepšia mlieková polievka ešte prirodzene sladšia a chutnejšia. Chcete exotický nádych? Nastrúhajte do polievky citrónovú či pomarančovú kôru.
Experimentujte s korením. Rozhodne nešliapnete vedľa, keď do polievky pridáte badián, muškátový oriešok či kardamóm. Pokiaľ pripravujete mliekovú polievku na slano, nastrúhajte do nej mrkvu alebo cuketu pre väčšiu výživovú hodnotu.
V prípade, že pripravujete polievku na sladko, môžete použiť aromatizované mlieko. Napríklad mandľové či kokosové. Neslaďte iba cukrom. Použite med alebo javorový sirup.
Vymeňte krupicu za inú alternatívu, ako je napríklad quinoa, pšeno či krúpy.
Pre koho nie je vhodná mlieková polievka?
Samozrejme táto polievka nie je vhodná pre všetkých. Nemali by ju konzumovať:
- ľudia s intoleranciou laktózy,
- ľudia s alergiou na mliečny proteín,
- vegáni a ľudia na bezmliečnej diéte,
- ľudia s poruchami trávenia,
- ľudia s diétnym obmedzením.
Zdroj: polonist.com, thespruceeats.com
Ďalšie obľúbené recepty