Tradičná špenátová polievka – vitamínová bomba z čerstvého špenátu, ktorá navyše skvele chutí. Viete, ako pripraviť tú najlepšiu špenátovú polievku a súčasne v nej zachovať vitamíny?
Tepelná úprava špenátu
Najčastejšia príprava špenátu, je špenát ako príloha ku knedliam, mäsu a zemiakom. Veľmi chutná a obľúbená je však aj klasická alebo krémová špenátová polievka.
Pri tepelnej úprave však špenát stráca významné množstvo vitamínov, kyseliny šťaveľovej, luteínu a ďalších zdraviu prospešných látok. Čím dlhšiu dobu špenát tepelne upravujete, tým viac týchto látok stratí.
Preto je ideálne konzumovať špenát v surovom stave, napríklad ako smoothie v kombinácii s tukom z mandľového masla alebo avokáda. Tuk, ktorý k špenátu pridáte, pomôže absorbovať antioxidant.
Ako sa robí špenát
- Varenie špenátu v pare – šetrná tepelná úprava špenátu na plnenie slaných koláčov, závinov a špenátových lasagní. Špenát varený v pare je možné pridať aj do tvarohovej nátierky, štuchaných zemiakov alebo do strukovinového šalátu.
- Blanšírovanie špenátu – krátke povarenie špenátu v horúcej osolenej vode a následné prudké ochladenie. Špenát si tak zachová podstatnú časť vitamínov. Blanšírovaný špenát môžete zamraziť alebo použiť podobne, ako špenát varený v pare.
- Restovanie špenátu na tuku – rýchla tepelná úprava špenátu na použitie do cestovín, lasagne, vaječnej omelety, quiche alebo do slaných palaciniek.
- Varenie duseného špenátu – väčšinou sa varí na zosklovatenej cibuľke dochutený soľou a cesnakom. Takto uvarený špenát je ideálnou prílohou k mäsám a knedle.
Prečo je špenát zdravý
Špenát je nízkokalorická zelenina s vysokým obsahom živín a ochranných látok. Špenát telu dodá rastový vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C, kyselinu listovú, vitamín krásy biotín, niacín, draslík, horčík, meď, železo, mangán a vlákninu.
- Zdravšie srdce – špenát obsahuje antioxidanty, ktoré majú protizápalové účinky. Znižujú riziko niektorých nádorových ochorení, chránia pred infarktom, pomáhajú pri chorobách srdca, cukrovke, vírusových a bakteriálnych ochoreniach a alergických reakciách.
- Zníženie rizika cukrovky a obezity – látky, ktoré špenát obsahuje, tlmia zápalové reakcie, znižujú oxidačný stres a spúšťa uvoľnenie hormónov sýtosti.
- Zdravý mozog – protizápalové účinky pomáhajú k správnemu fungovaniu mozgu a jeho pomalšiemu starnutiu.
- Prevencia straty zraku – v špenáte obsiahnutý luteín znižuje riziko očného ochorenia AMD, ktoré spôsobuje stratu zraku u ľudí starších ako 50 rokov.
Recept na krémovú špenátovú polievku
Zdravá špenátová polievka z čersrvého špenátu má lahodnú chuť, je veľmi rýchla, jednoduchá na prípravu. Okrem toho, špenátová polievka je vhodná aj pre deti.
Suroviny
- 1 balenie čerstvého listového špenátu,
- 500 ml zeleninového vývaru,
- 100 ml smotany na šľahanie,
- ½ lyžice múky,
- 2 strúčiky cesnaku,
- 1 lyžica masla,
- 2 šalotky,
- korenie,
- soľ.
Postup prírpavy
- Olúpte a najemno nakrájajte šalotky. Potom ich zľahka osmažte na masle a nechajte zosklovatieť.
- Osmahlú cibuľku zaprášte múkou a za stáleho miešania vytvorte svetlú zápražku.
- Zápražku zalejte zeleninovým vývarom a do zmesi prelisujte dva strúčiky cesnaku.
- Špenátové listy prekrájajte na malé kúsky nasypte do hrnca.
- Polievku dochuťte soľou a korením, prilejte smotanu a asi päť minút povarte.
- Hotovú polievku na docielenie hladkej konzistencie rozmixujte tyčovým mixérom.
- Krémovú špenátovú polievku môžete podávať s dozlatista osmaženými alebo opečenými krutónmi.
Ako vylepšiť špenátovú polievku
- Blanšírovanie (povarenie špenátu v horúcej osolenej vode a následné prudké schladenie) zaistí, že si špenát zachová veľkú časť živín a svoju žiarivo zelenú farbu.
- Môžete pripraviť špenátovú polievku s vajcom a servírovať s vareným alebo zastreným vajcom.
- Špenátovú polievku môžete posypať aj na masle osmaženými alebo upečenými krutónmi. Pokiaľ máte radi syr, krutóny vylepšite tým, že na ne tvrdý syr nastrúhate.
- Podávať môžete tiež špenátovú polievku s petržlenovými haluškami.
- Pokiaľ nemáte čerstvý listový špenát alebo baby špenát, môžete polievku uvariť z mrazeného špenátu alebo zo špenátového pretlaku, pričom počítajte s rozdielom v chuti – špenátovej polievke z čerstvého špenátu sa mrazený špenátový pretlak rozhodne nevyrovná.
Ďalšie obľúbené recepty zo špenátu
Pokiaľ si budete chcieť dopriať väčšiu dávku špenátu, môžete z neho pripraviť nespočetne ďalších skvelých pokrmov:
- špenát môžete použiť ako prílohu,
- uvariť špenátovú žemľovku s údeným mäsom,
- špenátový prívarok,
- cestoviny so špenátom a kuracím mäsom,
- špenátové halušky so syrovou omáčkou alebo bryndzou,
- upiecť slanú špenátovú štrúdľu plnenú špenátom,
- špenátové palacinky plnené šunkou
- hydinovú roládu plnenú špenátom,
- slaný špenátový koláč,
- špenátové lasagne s kuracím mäsom.
Zdroj: bbcgoodfood.com, delish.com