Krémová hrachová polievka patrí dnes medzi obľúbené. Kým v minulosti bol hrach a pokrmy z neho považované skôr za jedlo chudobných, v súčasnosti nájdeme hrachovú polievku s krémovou konzistenciou aj v a la carte luxusných reštaurácií. Vyskúšajte si ju pripraviť aj vo vašej kuchyni!
Než pristúpime k samotnému receptu, povieme si jednu zásadu. Áno, žijeme v 21. storočí a je samozrejmosťou mať doma veľa všelijakých kuchynských pomocníkov. Na uľahčenie práce s hrachom by sa výborne hodil napríklad mixér, ale pravá krémová hrachová polievka je taká skvelá práve preto, že nie je mixovaná, ale pasírovaná.
Krémová hrachová polievka
K tomu, aby sa vašim domovom začala zniesť nezameniteľná vôňa hrachovej polievky a po jedle zostali doslova len dočista „vylízané“ taniere, vám bohato postačí tento recept.
Suroviny (4 porcie)
- 250 g sušeného hrachu,
- 1l zeleninového alebo mäsového vývaru,
- 1 mrkva,
- cesnak, majorán a soľ na dochutenie,
- 2 lyžice masla, príp. olej,
- 2 lyžice hladkej múky,
Postup prípravy
- Hrach preberieme, pretože v ňom môžu byť rôzne nečistoty, najmä kamienky alebo prímesi iných obilnín. Potom ho na cedníku poriadne prepláchneme studenou vodou a dáme do hrnca, v ktorom sa bude aj variť.
- Hrach zalejeme asi polovicou pripraveného studeného vývaru (ak nemáte vývar, zvoľte osolenú vodu). Prihodíme mrkvu, vetvička byliniek a trošku osolíme (pozor – vývar niekedy býva sám o sebe dosť slaný).
- Privedieme do varu a pomaly varíme zhruba hodinku, kým bude hrach mäkký a než sa tekutina vstrebe. Hrach nikdy nevaríme pod pokrievkou, pretože potom má snahu napučiavať.
- Zhruba v polovici varenia, si začneme pripravovať zápražku. V druhom hrnci rozpustíme maslo a prisypeme doň múku. Ihneď všetko premiešavame, pretože múka má tendenciu rýchlo sa páliť. Zhruba po minútke zápražku zalejeme zvyšným vývarom (alebo osolenou vodou) a starostlivo miešame. Privedieme do varu a plameň zoslabíme. Prevaríme aspoň 20 minút. Medzitým by nám mal zmäknúť aj hrach.
- Z uvareného hrachu odstráňte vyvarené bylinky. Hrach aj mrkvu prepasírujte cez sitko (ideálne cedidlo špičák) do zahusteného vývaru.
- Teraz už stačí len polievku dochutiť soľou (ak je treba), cesnakom a mletým majoránom. Potom už nevaríme. Zostáva posledný krok, a to pridať do polievky lyžicu čerstvého masla a miešať, než sa rozpustí a vstrebe.
Hrachovú polievku podávame s krutónmi, ktoré si vyrobíme zo starších rožkov alebo sendvičového chleba opečeného na masle. Celé dielo ozdobíme nasekanou čerstvou petržlenovou vňaťou a opečenou slaninkou.
Tip: Lúpaný hrach sa nemusí pred varením namáčať a tiež sa oveľa lepšie pasíruje. Pokiaľ by ste sa rozhodli pre celý hrach, pred varením ho namočte do studenej vody najmenej na 6-8 hodín, pokojne aj cez noc. Pred varením ale vodu zlejte a nahraďte novou – značne tým znížite nadúvavosť hrachu.
Ďalšie recepty na polievky