Kombucha je huba s množstvom vitamínov a zdravých baktérií, resp. probiotík. Aké sú jej zdraviu prospešné účinky? Vyskúšajte tento recept na kombuchový nápoj.
Čo je kombucha?
Kombucha je huba či lišajník pochádzajúci z východnej Ázie, zrejme z Japonska alebo Číny. K nám do Európy sa dostala len v poslednom čase. Z tejto huby sa vyrábajú nápoje, predovšetkým čaje, ktoré napomáhajú nášmu telu k zdravšiemu fungovaniu a zlepšujú náš imunitný systém.
Účinky kombuchy
- Kombucha obsahuje zdraviu prospešné probiotické baktérie, ktoré môžu mať priaznivý vplyv na tráviaci systém. Môžete tak predchádzať ťažkostiam ako je nadúvanie, zápcha alebo hnačka.
- Je bohatá na antioxidanty a vitamíny, preto zohráva úlohu aj pri posilňovaní imunity.
- Vďaka čaju, ktorý sa na prípravu kombuchového nápoja používa (najčastejšie čierny alebo zelený), obsahuje tiež kofeín, ktorý vás môže nabudiť.
- Môže zohrať úlohu pri regulácii chuti do jedla, preto je často súčasťou jedálnička počas diét.
Môže mať kombucha negatívne účinky? Kombucha môže interagovať s niektorými liekmi, preto je dôležité poradiť sa s lekárom pred jej konzumáciou, ak užívate akékoľvek lieky. Niektorí ľudia môžu po konzumácii kombuchy pociťovať tráviace ťažkosti, zvyčajne sú však len prechodné. Začnite radšej s malým množstvom kombuchy a postupne zvyšujte dávku.
Aký čaj použiť na kombuchový nápoj?
Najlepšie je kombuchu kombinovať s čiernym čajom. Osvedčený je aj čaj zelený. Sú varianty, kedy môžeme použiť aj bylinkové čaje s rôznymi príchuťami.
Kde kúpiť kombuchu?
Násadu kombucha (fungus) na domácu výrobu kombuchového nápoja môžete kúpiť v obchodoch so zdravou výživou, bio obchodíkoch či špecializovaných online obchodoch. Zoženiete ju dokonca aj v niektorých lekárňach.
Tip: Vyskúšajte tiež recept na pečený čaj zo šípok, jabĺk a pomarančov.
Recept na kombuchový nápoj
Pokiaľ sa rozhodnete, že nechcete utrácať za hotové nápoje v obchode, môžete si takýto nápoj pripraviť aj doma. Je to pomerne jednoduché.
Suroviny
- 2 l čistá voda,
- 150 g cukor,
- 10 g sypaný čaj (alebo 4 sáčky),
- samotná kombucha.
Postup prípravy
Je dôležité vedieť, že celý čaj nesmie prísť do kontaktu s kovom. Dbáme preto na to, aby sme používali správne nádoby a náčinie. Potom sa môžeme pustiť do samostatnej prípravy – tá je takmer rovnaká, ako varenie klasického čaju.
- Uvaríme čistú vodu, ktorú osladíme cukrom.
- Potom vložíme 4 sáčky alebo 10 gramov sypaného čaju a zamiešame.
- Necháme zhruba 10 minút lúhovať.
- Po tejto dobe môžeme skontrolovať, či sa nám čaj úplne vylúhoval a vyberieme vrecká. Necháme vychladnúť zhruba na izbovú teplotu.
- Následne nápoj prelejeme do sklenenej nádoby. Najčastejšie sa môžu použiť zaváracie poháre od uhoriek, či iné sterilizované suroviny.
- Prišiel čas na pripravenú kombuchu. Tú umiestnime do pohára s čajom tak, aby svetlejšia strana bola na hladine. Potom celú zmes prikryjeme čistou utierkou alebo plátienkom.
- Po celú dobu ležania môžeme pozorovať, ako nám huba pláva na povrchu pohára. Je tiež bežné, že klesne dole, nič sa však nedeje, opäť vypláva hore.
- Takto necháme celý nápoj lúhovať zhruba 5 až 7 dní na mieste, kam nesvietia priame slnečné lúče.
- Potom stačí nápoj len zliať do sklenených fliaš a umiestniť do chladničky. Môžeme konzumovať aj počas lúhovania.
- Po týždni lúhovania je dobré nápoj vypiť do 5 dní, inak začne kvasiť a stratí svoju chuť.
Pozn.: Tento nápoj je veľmi chutný. Môžu ho konzumovať všetky vekové kategórie, vrátane detí. Nie je však zdravé piť nápoj vo veľkej miere, slúži iba ako doplnok stravy.