Klasický ocot pozná asi úplne každý, ale čo jablčný? Možno viete, že niečo také existuje, ale vlastne neviete, čo to je. Spoznajte jeho účinky a využitie. Vyskúšajte tiež domáci recept na jablčný ocot.
Čo je jablčný ocot?
Jablčný ocot rozhodne nie je žiadna novinka. Vsádzali naň už naše babičky, ktoré dokázali oceniť jeho prospech pre naše zdravie. O jablčnom octe by ste mali vedieť, že je to pomocník pri celom rade neduhov. Mnoho žien i mužov sa na jablčný ocot spolieha aj pri chudnutí.
Vyrába sa z jablčnej šťavy. Tá sa necháva dvakrát riadene fermentovať, vďaka čomu sa v ňom potom nachádza mnoho enzýmov, minerálov a vitamínov. Nájdete v ňom okrem iného aj vlákninu, ktorá je pre naše telo veľmi dôležitá. Mali by ste vedieť, že jablčný ocot ako jediný ocot zo všetkých nespôsobuje prekyslenie organizmu.
Asi ako pri všetkom, aj pri jablčnom octe môžete naraziť na rôznorodú kvalitu. Nie je ocot ako ocot a treba spomenúť, že v obchode len ťažko natrafíte na ktovieakú kvalitu. Najlepšou voľbou je nepasterizovaný a nefiltrovaný jablkový ocot, ktorý zaobstaráte v obchodoch so zdravou výživou alebo medzi biopotravinami, prípadne si ho pripravíte doma.
Účinky jablčného octu
Jablčný ocot je považovaný za elixír pre zdravie. Jeho účinky vás milo prekvapia – je toho totiž pomerne dosť, čo tento malý zázrak dokáže:
- pýši sa nielen antibakteriálnymi, ale aj antimykotickými účinkami,
- pôsobí okrem iného ako prírodné antibiotikum
- podporuje trávenie, napomáha tiež pri štiepení tukov, takže sa naň možno spoľahnúť aj vtedy, keď sa snažíte schudnúť,
- pokiaľ budete jablčný ocot užívať pravidelne, podporíte aj imunitný systém,
- ženy ocenia, že má pozitívny vplyv na pleť, ktorá pôsobí jasnejšie a má sviežu farbu.
Ako užívať jablčný ocot pre zdravie?
Najlepšie urobíte, keď budete jablčný ocot užívať hneď ráno na lačný žalúdok. Stačí zmiešať 2 PL jablčného octu s 250 ml teplej vody a následne túto zmes vypiť po menších dúškoch. Pokiaľ vám to nebude chutiť, je možné pomôcť si trochou medu. Aj med prospieva zdraviu, preto rozhodne ničomu neuškodí. Navyše vám napríklad pomôže s chuťou, je totiž pravda, že jablčný ocot nemusí nutne zachutiť každému.
Recept na jablčný ocot
Chcete poradiť, ako vyrobiť jablkový ocot? V tom prípade ste na správnom mieste! Určite vás poteší, že ho zvládne vyrobiť každý a k tomu všetkému za pár eur. Tu máte recept na domáci jablčný ocot:
- Vezmite kilo jabĺk a poriadne ich umyte pod teplou vodou. Nemusíte ich lúpať, pokojne aj so šupkou.
- Jablká postrúhajte nahrubo, vložte do päťlitrového pohára a zalejte studenou vodou asi 5 centimetrov pod okraj pohára.
- Následne priklopte tanierikom a nechajte v teple. Dvakrát počas dňa obsah pohára premiešajte.
- Takto postupujte zhruba 10 dní.
- Akonáhle uvidíte, že jablká prestali kvasiť, môžete šťavu precediť cez hrubšie nerezové sitko.
- Šťavu nalejte späť do poriadne vymytého pohára, prikryte a odstavte na ďalšie 3 týždne do chladu. Počas tejto doby sa šťava sfarbí do žltohnedého odtieňa.
- Po uplynutí troch týždňov šťavu opäť preceďte, nalejte do fliaš, zazátkuje a skladujte v chlade.
Práve ste zvládli vyrobiť jablkový ocot, recept bez cukru si zamilujete, je to fakt hračka.
Využitie jablčného octu v kuchyni
Okrem užívania jablčného octu pre zdravie (viz. „Ako užívať jablčný ocot“) ho môžete zužitkovať aj v kuchyni. Niekto používa jablčný ocot ako dresing na dochutenie šalátov, iný ho s obľubou pridáva napríklad do kapusty. Môžete ho tiež použiť ako základ pre marinády na mäso.