Rozmýšľate každý deň nad tým, čo uvaríte? Chcete variť hlavne lacno a rýchlo? Pokiaľ si myslíte, že ste už všetky možnosti vyčerpali, možno to nie je úplne pravda. Skúste pripraviť klasický pokrm zo zemiakov, cestovín a slaniny – grandír, resp. grenadiersky pochod.
Ako vznikol granadír
Grenadiersky pochod, grandierky marš alebo aj granadír, to sú názvy pre tradičné jedlo zo zemiakov, cestovín (najlepšie cestoviny na granadír sú fliačiky) a slaniny. Pôvod tohto veľmi jednoduchého pokrmu siaha ďaleko – jedlo malo údajne vzniknúť niekedy počas napoleonských vojen. Kuchári, ktorí varili pre vojakov, nemali príliš veľa surovín, a tak si museli poradiť aj s tým málom, čo mali k dispozícii. Bolo totiž potrebné nasýtiť hladných vojakov. Tak vznikol grenadír, ktorý je obľúbený aj dnes. Ide totiž o jedlo veľmi jednoduché, ktoré zasýti a taktiež výborne chutí. Navyše sa pripravuje naozaj len z niekoľkých surovín, ktoré sú bežne dostupné.
Tip: Premýšlate, čo budete variť? Inšpirujte sa článkom Rýchla večera zo zemiakov – 5 overených tipov.
Grandír na viacero spôsobov
Práve v dnešnej dobe, keď stále viac premýšľame nad tým, čo variť a z akých surovín, je vhodný čas oprášiť tento starý recept. Ako to už býva, aj granadír sa dá pripraviť na viacero spôsobov. Servírovať sa potom môže grenadiersky pochod s uhorkou, veľmi obľúbený je s údeninou a najviac si pochutnáte na grenadierskom pochode so slaninou. Akému variantu dáte prednosť?
Náš tip: Ak budete chcieť vylepšiť klasický recept a pripraviť trochu netradičný granadír, pridajte do receptu kyslú kapustu. Granadír potom bude krásne šťavnatý a chuťovo oveľa lepší.
Recept na granadír
Poďte si oživiť tento veľmi jednoduchý a zároveň chutný recept. Ak preferujete bezmäsité jedlá, slaninu môžete v recepte vynechať.
Suroviny
- 0,5 kg zemiakov,
- 200 g cestovín (fliačikov),
- 150 g slaniny,
- 1 cibuľa,
- 3 strúčiky cesnaku,
- 0,5 litra vývaru,
- masť,
- soľ a korenie,
- mletá rasca,
- sladká paprika.
Tip: Pokiaľ doma nemáte slaninu, môžete namiesto nej použiť nakrájanú klobásku alebo akúkoľvek inú údeninu, napríklad aj saláma junior či gothajská saláma.
Postup prípravy
- Najprv si olúpeme zemiaky a nakrájame ich na kocky. Potom dáme variť cestoviny.
- Cibuľu aj cesnak tiež olúpeme a nakrájame nadrobno.
- Slaninu si nakrájame na drobné kocky.
- Dostatočne veľký pekáč si vymažeme masťou, dáme doň slaninu, cibuľu s cesnakom a zemiakmi. Pridáme uvarené cestoviny, ochutíme soľou, čiernym korením a štipkou mletej rasce. Pridáme sladkú papriku a premiešame. Potom všetko zalejeme vývarom.
- Pekáč prikryjeme a pečieme v rúre, ktorú predhrejeme na 220 stupňov asi 35 minút. Počas pečenia granadír občas premiešame.
- Potom pekáč odkryjeme a granadír vypečieme, v rúre necháme 10 minút a môžeme podávať.
Grenadiersky pochod podávame so zeleninovým šalátom alebo kyslou kapustou. Granadír bude skvele chutiť aj s kyslou uhorkou.
Ako na zapekaný granadír
Recept si môžete trošku zjednodušiť, granadír môžete zapiecť, a to bez vývaru. Stačí, keď zemiaky vopred uvaríte vo vode rovnako ako cestoviny. Potom všetky suroviny stačí dať do pekáča a dať zapiecť do rúry asi na dvadsať minút. K tomuto variantu receptu môžete primiešať k surovinám aj kapustu.
Dobrú chuť!
Zdroj: www.bordbia.ie, www.sunset.com
Ďalšie obľúbené recepty