Prílohy a omáčkyRecepty

Domáce rezance do polievky – babičkin recept s fotopostupom

Domáce rezance do polievky – babičkin recept s fotopostupom

Chcete si pripraviť vlastné domáce rezance do polievky? Výroba domácich rezancov je jednoduchá a rýchla, takmer ako uvariť si čaj. Je však mnoho ľudí, ktorí to doma zatiaľ neskúšali. Vyskúšajte tento jednoduchý recept z dvoch surovín. Stačí si pripraviť cesto a rozkrájať ho nožom alebo pomocou strojčeka. Poradíme vám, ako na to. 

Akú múku použiť na domáce rezance?

Vhodná je hrubá alebo polohrubá múka.

Recept na domáce rezance

Pripravte si babičkine domáce rezance do slepačej polievky len z dvoch surovín. Recept je na 2 porcie.

Tip: Ak chcete robiť domáce slíže do polievky vo väčšom množstve, odporúčam rozbiť do väčšej misy 15 vajec, dať 1 kg múky a podľa potreby múku následne dopĺňa. Takéto množstvo vám vydrží uskladnené aj 3 mesiace, pokiaľ robíte vývar pravidelne každú nedeľu a na ďalšie 2-3 dni.

Suroviny

  • 1 vajce,
  • 100 g hrubá / polohrubá múka,
recept na domáce rezance
Zdroj foto: Sára Kostková

Postup prípravy 

  1. Vajíčka si ideálne zoženieme domáce. Z kupovaných to pôjde samozrejme tiež, len možno nebudú vaše rezance také žlté. Každé vajce je inak veľké, takže presné množstvo múky budete musieť odhadnúť.
  2. Začnite so 100 g hrubej alebo polohrubej múky na 1 vajce a múku pridávajte podľa potreby. Pokiaľ budete chcieť rezance sušiť, nepridávajte do cesta soľ, pri skladovaní by vám navlhli.
  3. Vajíčko rozbite do jamky vytvorenej z múky na pracovnej ploche. Aby ste si uľahčili prácu, rozšľahajte vajcia v miske či hrnčeku, pridajte trochu múky a vzniknuté cestíčko vylejte do zvyšnej múky a zapracujte. Cesto na domáce rezance budete musieť spracovať ručne a týmto spôsobom si ruky zašpiníte trochu menej ako je nutné.
    Zdroj foto: Sára Kostková
  4. Výsledné cesto by malo byť hladké a vláčne, nesmie sa lepiť. Teraz príde na rad tá namáhavejšia časť- vaľkanie cesta.
  5. Čím tenšie bude cesto, tým tenšie budú výsledné rezance. Aby boli naozaj „vlasové“, musíte na valček poriadne pritlačiť. Pokračujte, kým nevyvaľkáte placku, ktorá bude takmer priesvitná.
    Zdroj foto: Sára Kostková
  6. Placku si nakrájajte na pruhy o šírke asi 3 – 4 cm a nechajte ich na doske pár minút schnúť. Potom si pruhy naskladajte na seba a krájajte. Vezmite si na to ostrý nôž a snažte sa krájať čo najtenšie kúsky.
    Zdroj foto: Sára Kostková

Tip: Cesto na domáce rezance môžete hodiť aj do strojčeka a vyrobiť ich omnoho jednoduchšie. Najmä ak ich robíte vo väčšom množstve. 

Ako dlho variť domáce rezance?

Hoďte ich do vriacej osolenej vody a 5 minút povarte, potom sceďte a pridajte do polievky alebo si ich schovajte na inokedy – rozložte na utierku a nechajte do druhého dňa uschnúť. Keď budete mať hotovo, môžete rezance hneď spotrebovať, napríklad si pripraviť rezance s tvarohom alebo makom na sladko, alebo ich dať do poctivého kuracieho vývaru. Okrem toho oceníte aj domáce rezance do fazuľovej polievky.

domáce rezance fotopostup
Zdroj foto: Sára Kostková

Náš tip: Vyskúšajte tiež recept na celestínske rezance. Ide o hrubé domáce rezance, ktoré sa pripravujú v podstate ako palacinka a následne sa nakrájajú na pol centimetra široké prúžky.

Ako skladovať rezance?

Sušené rezance skladujte v uzavretej nádobe. Alebo ich uvarte a tie, čo nespotrebujete, zamrazte. Kedykoľvek ich potom môžete vytiahnuť a ohriať priamo v polievke. Mať doma zásobu domácich rezancov je praktické, takže si pripravte valček a choďte do toho!

Teraz už viete, ako sa robia rýchle domáce rezance z hrubej, resp. polohrubej múky, tak smelo do toho. Dobrú chuť!

Zdroj: autorský text / Šárka Kostková


Ďalšie recepty pre šikovné gazdiné