ReceptyRecepty na torty a dezerty

Crème Brûlée – recept na francúzsku delikatesu

Crème Brûlée – recept na francúzsku delikatesu

Radi by ste si doma pripravili francúzsku delikatesu s názvom Crème Brûlée, ale neviete, ako na to a ani nie ste majiteľom flambovacej pištole? Nevadí! Vyskúšajte krém spolu s nami, a my vám prezradíme, ako sa bez pištole ľahko zaobísť.

Čo je Crème Brûlée

Crème Brûlée, to je dokonalosť sama. Luxusný sladký dezert, na ktorého chuť len tak nezabudnete. Na chladnom povrchu lahodného žĺtkového krému plného smotany a zrniečok vanilky, objavíte horúcu chrumkavú vrstvičku karamelu, tenkú ako ľad na kalužiach po prvých mrazoch. Stačí ju len lyžičkou preboriť a eufória chutí môže začať.

To, čím sa odlišuje Crème Brûlée od klasického vanilkového pudingu, sú čerstvé a prírodné suroviny používané francúzskymi cukrármi. Výsledkom je potom vždy skvele vyzerajúci a chuťovo neodolateľný krém.

Pôvod vanilkového krému s karamelovou vrstvou

Vanilkový krém býval obľúbený už v dobách stredoveku. Kto ho však doviedol k dokonalosti a vymyslel krehkú karamelovú vrstvu na jeho povrchu, nie je úplne isté. Najpravdepodobnejším pôvodcom tohto nápadu bol francúzsky kuchár François Massialot v 17. storočí, ale o prvenstvo sa hlásia aj Španieli a dokonca aj Angličania. Názov, ako ho poznáme v dnešnej podobe, vznikol v 19. storočí a podľa neho sa usudzuje, že dezert naozaj má svoj pôvod vo Francúzsku.

Príprava je jednoduchšia, než by ste si mysleli

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že túto delikatesu zvládnu len cukrárski majstri, ale opak je pravdou. Pripraviť lahodný krém zo žĺtkov, smotany, cukru, vanilky a karamelovej chrumkavej vrstvy podľa nášho návodu zvládnete hravo aj vy.

recept na domáce creme brulee
Zdroj foto: Olha Afanasieva / Shutterstock.com

Dôležité cukrárske pravidlo

Ak chcete, aby váš dezert chutil, ako z rúk skúsených francúzskych cukrárov, potom pamätajte, že platí jedno, jediné pravidlo: Nikdy žiadne náhrady! Čím lepšie a čerstvejšie budú suroviny, tým väčšie ovácie zožnete. Jednou z najpodstatnejších surovín, v kréme obsiahnutých, je vanilka.

Vanilka je kráľovná bez náhrady

U vanilky nikdy nenahradzujte klasický vanilkový struk vanilínovým cukrom. To by bola veľká chyba. Chuť pravej vanilky je na míle vzdialená chuti vanilínového cukru. Rastlina, z ktorej plod vanilky pochádza, je druhom orchidey Vanilla plantifolia, slovensky Vanilka pravá. Niekedy sa jej tiež hovorí „čierny struk“. Kapsuly tejto rastliny sa fermentujú a až potom získavajú svoju typickú arómu, ktorá z nich robí vyhľadávané korenie. A nie hocijaké. Vanilka je tretím najdrahším korením sveta! Najlepšia je tá z Madagaskaru.

Ako dostať semienka z vanilky a čo s prázdnym zvyškom struku?

Je to jednoduché. Plod vanilky opatrne pozdĺžne rozrežeme a špičkou ostrého noža vyškriabeme semienka von. Tie použijeme do nášho dezertu, ale zvyšný struk tiež vyhadzovať nebudeme. Naložíme ho do krupicového cukru, ktorý týmto jednoduchým úkonom premeníme na pravý vanilkový cukor. Takto nám bude struk slúžiť veľmi dlho.

vanilka
Zdroj foto: portumen / Shutterstock.com

Recept na Crème Brûlée

Príprava je jednoduchšia, než by ste si mysleli. A navyše je návyková, rovnako ako výsledná chuť. Vyskúšajte recept na Crème Brûlée krok za krokom.

Suroviny

  • ½ litra čerstvej 33% smotany na šľahanie,
  • ¼ litra žĺtkov (čo je zhruba 6 žĺtkov),
  • 80 g kryštálového cukru,
  • 1 vanilkový struk,
  • trstinový cukor,
  • čerstvé ovocie na zdobenie (napr. jahody, maliny, černice, čučoriedky).

Postup prípravy

  1. Do väčšej sklenenej misy si vlejeme smotanu, pridáme cukor, žĺtky a všetko rozmiešame ručnou metličkou. Pridáme semienka vanilky, pripravené podľa vyššie uvedeného spôsobu a všetko dôkladne vyšľaháme.
  2. Smotanovou zmesou naplníme vhodné, najlepšie porcelánové, misky a vložíme ich do pekáča s vodou. Výška vody v ňom by mala zhruba zodpovedať výške hladiny krému v miskách.
  3. Plech dáme do rúry na 120 ° C (pozor, teplota nesmie byť vyššia, nech vajíčka v kréme neusmažíte!) a pečieme po dobu 30-40 minút (čas pečenia záleží na veľkosti misiek na creme brulee a výkonu vašej rúry).
  4. Po zapečení dáme krémy vychladnúť do chladničky. Po vychladnutí ich prekryjeme potravinovou fóliou a necháme ešte ďalšie 2-3 hodiny odpočívať.
  5. Ak ich nebudeme flambovať hneď, vydrží krém v chladničke minimálne 2-3 dni.
  6. Vytvorenie skaramelizovanej cukrovej vrstvy, vykonáme až tesne pred podávaním.
  7. Tejto finálnej úprave predchádza rovnomerné zasypanie povrchu každej misky tenkou vrstvičkou trstinového cukru.
  8. Ak vlastníte cukrársku flambovaciu pištoľ, tak jej použitie pri zapekaní povrchu krému bude veľmi rýchle a efektné. Len dávajte pozor, aby ste cukor neprepálili.
misky na creme brulee
Zdroj foto: Dasha Petrenko / Shutterstock.com

Čo robiť, keď nemáte flambovaciu pištoľ

Pokiaľ pištoľ doma nemáte, nezúfajte. Vložte misky s cukrovou vrstvou do rúry pod gril a karamelový efekt sa dostaví tiež. Aby ste ale predišli nechcenému zahriatiu krému, vložte misky do pekáča naplneného ľadovou vodou, ideálne priamo do ľadových kociek či ľadovej triešte. Povrch sa krásne zapečie, ale samotný krém zostane pekne vychladený.

K dezertu Crème Brûlée skvele ladia čerstvé lesné plody. Môžeme s nimi ozdobiť povrch dezertu alebo ich podávať v druhej miske zvlášť. Ťažko nájdete niekoho, kto odolá vábeniu tohto kulinárskeho zázraku.

Dobrú chuť!

Ďalšie recepty na dezerty