Špaldová múka sa opäť dostáva medzi ľudí a začína sa využívať. Aké má účinky pre telo, výhody a nevýhody sa dočítate v článku. Tiež vám poradíme recepty zo špaldovej múky.
Čo je špaldová múka?
Bývali časy, kedy špaldová múka nechýbala v žiadnej kuchyni. Naše babičky a prababičky ju používali úplne bežne. S nástupom múky z „ekonomicky výhodnejšej“ ozimnej pšenice sa tá špaldová začala z kuchýň pomaly vytrácať, až časom zmizla celkom. Našťastie nie na vždy. Posledné roky sa znova objavila a postupne si opäť nachádza svoje „miesto na výslní“.
Múku používa vo svojej kuchyni snáď každá gazdinka. Pečie sa z nej chleba, rožky, múčniky, zahusťujú sa s ňou pokrmy. Najznámejšia je klasická biela múka pšeničná, ale so vzrastajúcim záujmom o zdravú výživu dnes vieme, že biela múka nie je najlepšou voľbou pre naše zdravie. Je možné ju veľmi efektívne nahradiť inými druhmi, ktoré sú nášmu telu prospešné. Jedným z nich je múka špaldová.
Druhy špaldovej múky
Najčastejšie sa stretávame s nasledujúcimi druhmi špaldovej múky:
- celozrnná špaldová múka,
- hladká špaldová múka,
- polohrubá špaldová múka,
- hrubá špaldová múka.
Odkiaľ špaldová múka pochádza?
Špalda je slovo staročeského pôvodu, ktorým sa označuje špaldová pšenica, ktorej latinský názov je Triticum spelta. Literatúra uvádza, že táto odroda bola pestovaná už pred viac ako 8000 rokmi v dobách starého Egypta. Piekol sa z nej chlieb, koláče aj rôzne placky, ktoré dodávali silu a zdravie. Pritom na ich výrobu vtedy stačila len špaldová múka, voda a soľ.
Skutočnosť, že táto múka bývala veľmi hodnotnou surovinou, podčiarkuje aj fakt, že vojaci starovekého Ríma ju bežne dostávali ako súčasť svojej mzdy. S neskorším príchodom ozimnej pšenice, ktorá mávala podstatne vyššie výnosy, sa pestovanie a používanie špaldovej múky vytrácalo. Definitívny zákaz jej pestovania prišiel počas druhej svetovej vojny, keď sa vo veľkom začalo so šľachtením pšenice ozimnej na účely ľudskej výživy. Zásahy človeka do prírody bývajú často kontraproduktívne, a to sa stalo aj v prípade klasickej pšenice, keď jej prešľachtenie vyvolalo u mnohých ľudí alergie na lepok a s ňou súvisiace zdravotné problémy.
Čo je špalda?
Pýtate sa z čoho je špaldová múka? Odpoveď je špalda. Je to jeden z najstarších druhov pšenice, ktorý má zo všetkých doposiaľ pestovaných obilnín najvyšší podiel bielkovín a vlákniny. Pšenica špalda sa svojimi vlastnosťami úplne zásadne líši od všetkých ostatných druhov pšeníc. Okrem priaznivých zdravotných účinkov na ľudské telo, je aj prirodzene odolná voči škodcom a chorobám a rastie aj tam, kde by ostatné obilniny nerástli. Z tohto dôvodu býva často pestovaná ako ekologická plodina.
Je špaldová múka bezlepková?
Treba podotknúť, že vzhľadom na to, že vo svojej podstate ide o druh pšenice, obsahuje aj špalda lepok (35-40%). Býva však lepšie stráviteľný a mnohí ľudia s intoleranciou lepku znášajú lepok zo špaldovej múky oveľa lepšie. Avšak POZOR! Intolerancia lepku nie je to isté čo celiakia. Celiatici bohužiaľ nesmú jesť žiadny lepok, teda ani ten, ktorý je obsiahnutý v špaldovej múke!
Špaldová múka vs. pšeničná múka
Cesto zo špaldovej múky je tmavšie ako z bielej a tiež tuhšie. Z toho dôvodu odporúčam pridať o štvrtinu viac droždia alebo prášku do pečiva, než ste zvyknutí alebo ako je uvedené v recepte z bielej múky. A ešte jedna rada: ak budete variť špaldové cestoviny, vodu určite nevylievajte, ale použite ju ako základ pre výživnú, napr. zeleninovú alebo strukovinovú, polievku.
Výhody a nevýhody špaldy
Ako už bolo uvedené, medzi najväčšie výhody zaradenia špaldy do ľudského jedálnička patrí jej ľahká stráviteľnosť. V prastarých lekárskych knihách je možné vyčítať, že už za čias stredoveku bola špalda doporučovaná ako „liečivé obilie“, a to najmä ľuďom, ktorí z dôvodu ťažkej choroby či vážneho zranenia neboli schopní nič zjesť. A práve v týchto prípadoch im bola podávaná špalda, ktorá im mala v krátkom čase navracať silu a postaviť ich znova na nohy.
Tým „zázračným“ receptom bola špaldová kaša, čo „účinkovala zvnútra ako hojivá masť“. Tu je návod, ako takú kašu pripraviť: „Vziať celé špaldové zrnká, povariť ich vo vode, pridať trochu masla alebo vaječného žĺtka pre lepšiu chuť a podať tento pokrm chorému.“
Či je špalda naozaj zázračná, isté nie je, ale bezpochyby je veľmi zdravá. Má vysoký obsah bielkovín, vlákniny a malé množstvo tukov (2%). Navyše ide o tzv. nenasýtené mastné kyseliny, ktoré majú preukázateľne kladný účinok na naše srdcia a cievy. Okrem vyššie uvedených vlastností obsahuje špalda aj horčík, vápnik, draslík, fosfor, zinok a vitamíny skupiny B. Vláknina a tzv. „pomalé sacharidy“ ju robia ľahko stráviteľnou. Benefitom toho všetkého je podpora správnej funkcie imunitného systému človeka.
Jednou jedinou „nevýhodou“ špaldy je pomerne vysoká ekonomická aj časová nákladnosť jej pestovania a spracovania. Pre predstavu uvedieme, že kilo špaldovej múky stojí dnes v priemere okolo 2 €.
Účinky špaldovej múky
- ľahká stráviteľnosť, podpora zdravého trávenia,
- znižuje riziko niektorých druhov rakoviny (napr. čriev),
- je prevenciou chorôb srdca, ciev,
- znižuje riziko mozgových príhod a infarktov,
- upravuje cholesterol aj krvný tlak,
- podporuje správnu činnosť imunitného systému,
- znižuje hladinu cukru v krvi, je vhodná pre diabetikov,
- je výživou pre pokožku, vlasy, nechty, kĺby aj kosti.
Zaraďte špaldu do jedálnička
Špaldová chuť je iná ako sme zvyknutí pri klasickej pšeničnej múke. Je pomerne výrazná a jemne pripomína oriešky. Je dobré si na ňu jednoducho zvyknúť. Pre tých, ktorí chcú so špaldou ešte len začať, odporúčame spočiatku miešať jednu tretinu múky špaldovej a dve tretiny klasickej bielej pšeničnej. A postupom času uberať bielu múku a pomaly ju nahrádzať vo väčšom a väčšom množstve múkou špaldovou. Zvyknete si na jej chuť aj na jej ďalšie vlastnosti.
Očistná špaldová kúra
Špalda je tiež výnimočný čistič čriev. Tejto vlastnosti sa dá využiť v rámci očistnej kúry, kedy po 3 dni jete iba a len varenú špaldu. Jej množstvo nie je nijako obmedzené, jediné, čo treba dodržať, je príjem tekutín v objeme 2 – 3 litre za deň, v letných mesiacoch aj viac. Ak zvládnete túto kúru zaradiť do svojho jedálnička 1x mesačne, veľmi skoro to na svojej vitalite spoznáte.
Priemyselné využitie špaldy
Vo svete býva špalda používaná predovšetkým na výrobu bulguru, cestovín, cerálii, krupice, vločiek, ale aj piva a bezkofeínovej náhradky kávy, ktorá mimochodom nie je vôbec chuťovo zlá. Ďalej sa zo špaldovej múky robí pečivo. Špaldový chlieb chutí skvele a vydrží dlho vláčny.
Naši predkovia boli zvyknutí neplytvať potravinami ani surovinami a pri špalde to bývalo rovnaké. Preto sa nimi môžeme inšpirovať a šupky obilných zŕn využiť ako plnidlá vankúšikov pre zdravší spánok. Sú ľahké a skvele sa prispôsobujú tvaru tela. V skorších dobách sa zužitkovávala aj špaldová slama, z ktorej sa vyrábali tzv. „došky“, čo bola niekdajšia strešná krytina.
Recepty zo špaldovej múky
Než si vytvoríte svoje vlastné jedlá zo špaldy, chce to určitý čas. Na začiatok môžete vyskúšať nami odporúčané a overené recepty so špaldovou múkou a ozdraviť tak jedálniček váš aj vašej rodiny.
Najčastejšie recepty zo špaldovej múky:
- palacinky zo špaldovej múky,
- bábovka zo špaldovej múky,
- jednoduchý špaldový chlieb,
- špaldový koláč s orechmi,
- špaldové rizoto s hubami.
Ďalšie obľúbené recepty, pri ktorých sa využíva špaldová múka sú muffiny, vafle, mazanec, cookies, bublanina, jablčná štrúdľa či vanilkové rožteky. Pečenie zo špaldovej múky nie je zložité, môžete si napr. upiecť aj pizzu z tejto múky.
Zdroj: medicalnewstoday.com, healthline.com, bbcgoodfood.com
Ďalšie články, ktoré by sa vám mohli páčiť