Receptov na cheesecake stále pribúda. Pripravte si overený nepečený cheesecake alebo tradičný americký zo syra a tvarohu. Upečte si lahodný cheesecake na 4 spôsoby.
Čo je cheesecake
Po Zamatovej revolúcii s otvorením hraníc všetkému novému vtrhol aj do slovenských kuchýň kulinársky lahodný americký dezert cheesecake. Jeho typickú podobu mu dávajú dve vrstvy. Jednou z nich krusta, na ktorú sú použité rozdrobené sušienky s maslom, a tou druhou je syrová alebo tvarohová vrstva. Aj keď na prvý pohľad vyzerá jeho príprava jednoducho, je dôležité dodržať správny postup, aby ste namiesto cheesecake neupiekli len nejaký obyčajný tvarohový koláč, jeden z mnohých.
Ako pripraviť chutný cheesecake
- zmes syra a cukru miešajte v robote na najnižšiu rýchlosť, alebo v ruke za použitia metličky. Účelom je dostať do zmesi čo najmenej vzduchu,
- upečený cheesecake nechajte pomaly chladnúť v otvorenej rúre,
- z formy koláč vyberte, až keď je naozaj dobre vychladnutý,
- ingrediencie k syru pridávajte postupne – najskôr cukor, až potom vajcia,
- všetky použité ingrediencie musia mať izbovú teplotu,
- sušienkový základ je možné predpiecť v rúre.
Čo použiť na domáci cheesecake
Pri recepte na domácej cheesecake je výhoda, že sa nemusíte robiť s nejako veľmi náročným treným alebo kysnutým cestom. Na prvú vrstvu vám budú stačiť vaše obľúbené sušienky a maslo . Môžete použiť akékoľvek, čo máte radi – Bebe dobré ráno, Esíčka, Derby, Oreo, Lotus (vyskúšajte recept na lotus cheesecake) alebo niektoré celozrnné, ktorým dávajú prednosť v krajine pôvodu tohto koláča, teda v USA.
Na druhú vrstvu použijete krémový syr typu Lučina, žervé, možno ho úspešne nahradiť aj tučným tvarohom, ďalej vajcia a cukor. Američania tradične používajú syr Philadelphia. Ten kúpite aj u nás.
Forma pre cheesecake a pečenie v rúre
Na pečenie cheesecaku je vhodná tortová forma s odnímateľným okrajom, z ktorej sa hotový koláč veľmi dobre vyklápa, ak je dobre vymastená tukom. Keď použijete koláčovú formu alebo zapekaciu misku, vyložte dno i okraje papierom na pečenie.
Na rozdiel od bežného koláča sa pečie vo vodnom kúpeli. V prípade použitia odnímateľnej tortovej formy je lepšie ešte formu obaliť alobalom, aby z nej žiadna hmota nevytiekla skulinami von. Potom sa forma položí do hlbšieho plechu s vodou a dá do rúry.
Pečie sa pomaly asi pri 160 stupňoch Celzia. Účelom toho je koláč nevysušiť, čomu napomáha aj uvoľňovaná vodná para. Počas pečenia nie je dobré otvárať rúru, pretože plocha by sa mohla prepadnúť. A ako spoznáte, že je upečený? Pri poklepe na bok formy by sa hmota mala chvieť, akoby bola zo želé.
Do chladničky dajte až vo chvíli, keď je riadne vychladnutý. Ak by bol ešte čo i len trochu teplý, syrová vrstva by sa zrazila.
Pravý americký cheesecake zo syra alebo tvarohu
Veľa tých, ktorí by si túto tortu radi doma pripravili, odrádza použitý syr. Majú totiž dojem, že sa jedná o slaný koláč. Čo však nie je pravda. Ide o sladký dezert s typickou chuťou, ktorá je neopakovateľná.
Američania si na americkom cheesecake so syrom a tvarohom zakladajú a jeho príprave venujú veľkú pozornosť. Rozhodne sa koláč nesmie počas pečenia sfarbiť do hneda. Uprostred by nemal byť kvôli nedopečeniu prepadnutý a povrch popraskaný, čo by svedčilo o tom, že je prepečený. To sú zásadné kulinárske chyby, ktorých sa dopúšťajú nielen nováčikovia v kuchyni. O konzistencii syrovej vrstvy sa hovorí, že by mala byť hladká, zamatová a krémová. Komu sa podarí vyrobiť hrudkovitú vrstvu, ten si poriadok zlatej varešky určite nezaslúži.
Mascarpone cheesecake s ovocím
Pri príprave domáceho cheesecake sa medze fantázii nekladú. Vedľa obvyklej Lučiny alebo iného žervého syra, je možné použiť ako vrchnú vrstvu aj typický taliansky syr mascarpone. Pravý cheesecake z mascarpone je potom jemný a krémový. Klasický cheesecake možno ešte doplniť sezónnym ovocím, ako sú maliny, jahody, čučoriedky. Ale chybu neurobíte napríklad ani s tropickým mango cheesecake alebo citrónových cheesecake.
Vaša fantázia môže ísť ešte ďalej, pretože syrovú vrstvu je možné ochutiť zrniečkami maku. Taký makový cheesecake je lahoda pre toho, kto mak jednoducho miluje. A na jeseň si určite upečte tekvicový cheesecake.
Nepečený citrónový cheesecake
Recept na citrónový cheesecake z tvarohu je klasika. Dodá mu typickú kyslastú chuť.
Na korpus použijete maslové sušienky a maslo. Tie rozmixujete a vypracujete hmotu. Utlačíte ju do maslom vymastenej tortovej formy, na ktorej dno ste dali papier na pečenie. Aby hmota stuhla, treba ju dať do chladničky. Medzitým si pripravíte vrchnú vrstvu z tvarohu a mascarpone, ktoré vymiešate spoločne do krému. Pridáte šťavu z citróna a podľa chuti dosladíte cukrom. Krém naplníte na stuhnutý korpus a dáte opäť do chladničky stuhnúť. Povrch môžete ozdobiť mätovými lístkami a nepečený citrónový cheesecake môžete podávať.
Zdravý cheesecake s ovsenými vločkami
Aj keď pôvodná receptúra počíta so smotanovým syrom a korpusom z masla, je možné pripraviť aj diétny variant zo zdravších surovín.
Na korpus si nachystajte ovsené vločky, kakaové sušienky a maslo.Na náplň budete potrebovať 500 g mäkkého odtučneného tvarohu, 1 téglik kyslej smotany, 2 vajcia, 2 balenia vanilkového cukru, lyžicu medu. V mixéri rozmixujete ovsené vločky a kakaové keksy. Pridáte rozpustené maslo a vypracujete. Hmotou naplníte dno tortovej formy, ktorú ste vyložili papierom na pečenie. Korpus predpečiete v rúre po dobu 10 minút na 180 stupňov Celzia.
Krém pripravíte z tvarohu, kyslej smotany, vajec, vanilkového cukru a medu. Všetko opatrne rozšľaháte a natrite na vychladnutý predpečený korpus.
Hotovú tortu dáte piecť do rúry na 40 minút. Po upečení necháte pomaly v rúre vychladnúť. Potom na povrch koláča poukladáte plátky jahôd, ktoré zalejete želatínou. Zdravý jahodový cheesecake treba nechať v chladničke po dobu 24 hodín.
Cheesecake obohatil tuzemskú kuchyňu o lahodný dezert, ktorý sa stáva čím ďalej tým viac obľúbeným. Niet divu, snúbi v sebe typický americký recept a českú vynaliezavosť.
Zdroj: foodnetwork.com
Ďalšie recepty na cheesecake