ReceptyRecepty na polievkyZeleninové polievky

Boršč – originálny recept na zeleninový boršč s hovädzím mäsom

Boršč – originálny recept na zeleninový boršč s hovädzím mäsom

Boršč je polievka z červenej repy, ktorá má svoj pôvod v Rusku a na Ukrajine. Pozrite sa na jeho históriu a naučte sa pripraviť pravý ukrajinský boršč podľa overeného receptu.

Boršč však milujú ľudia v severských krajinách aj po celom svete. Pozrite sa na históriu tejto tradičnej receptúry a objavte presný postup, ako zeleninový boršč pripraviť.

Čo je to boršč a odkiaľ pochádza

Boršč je typickým pokrmom v Rusku, jeho pôvod sa však prisudzuje predovšetkým Ukrajine. Hlavnou ingredienciou, ktorá robí jednoduchý boršč tým pravým gurmánskym zážitkom, je červená repa. Vďaka nej má táto polievka nádhernú sýtu farbu. Obľúbenosť polievky nezostala len v Rusku a na Ukrajine, patrí k vybraným pochúťkam aj na Kaukaze, v Perzii alebo Fínsku. Veľmi podobný recept, inšpirovaný práve borščom, nájdete aj v Bielorusku, Bulharsku alebo v Poľsku.

Boršč je ideálnym pokrmom v zimných mesiacoch, kedy krásne zahreje a doplní telu obrovskú nálož dôležitých vitamínov. Keď ho ale osviežime lyžicou vychladenej kyslej smotany, môžeme si ho pokojne dopriať aj v lete.

Recept na boršč tvoria tieto základné suroviny:

  • vývar z hovädzieho alebo bravčového mäsa a kostí,
  • zmes vyprážanej zeleniny – červená repa, mrkva, kapusta, paradajky, cibuľa, zemiaky.
zeleninový boršč
Zdroj foto: Boris Medvedev / Shutterstock.com

Zelenina sa krája na kocky alebo rezančeky, osmaží sa na tuku, zmieša s vývarom, pridá sa pripravené mäso, a ako posledná sa polievka dochutí octom a cukrom.

Recept na zeleninový boršč

Pripravte si doma najlepší zeleninový boršč s hovädzím mäsom. Prinášame vám jednoduchý recept na tradičnú boršč polievku.

Suroviny

  • 500 g hovädzieho mäsa s kosťou,
  • 150 g koreňovej zeleniny, nakrájanej na kocky,
  • 1–2ks červenej repy nakrájanej na kocky,
  • 40 g bravčovej masti alebo oleja,
  • 4 lyžice paradajkového pretlaku,
  • 20 g hladkej múky,
  • 3 ks väčších zemiakov nakrájané na kocky,
  • 150 g bielej hlávkovej kapusty,
  • 1 bobkový list,
  • 2 paradajky, olúpané, nakrájané,
  • 2 rozdrvené strúčiky cesnaku,
  • ocot, korenie, soľ podľa chuti,
  • 200ml kyslej smotany,
  • čerstvé bylinky – kôpor, petržlenová vňať.

Postup prípravy

  1. Do veľkého hrnca nalejeme 2 litre studenej vody, vložíme umyté mäso, osolíme a privedieme do varu.
  2. Na miernom ohni varíme do zmäknutia (cca 2 hodiny).
  3. Potom vývar precedíme a oberieme mäso.
  4. Vývar si môžeme pripraviť deň vopred, len z neho pred použitím zoberieme stuhnutý tuk.
  5. V panvici rozohrejeme polovicu masti či oleja a opečieme na ňom nakrájanú repu a koreňovú zeleninu.
  6. Potom pridáme pretlak a všetko presunieme do hrnca s vývarom.
  7. V rajnici si z múky a zvyšku tuku pripravíme zápražku a rozmiešame do polievky. Prisypeme zemiaky, nakrájanú kapustu, bobkový list, korenie a paradajky.
  8. Dôležité je, aby nám zmäkli zemiaky. Preto povaríme polievku ešte aspoň 15 minút a po zmäknutí zemiakov pridáme korenie na dochutenie. Nezabudneme určite na soľ, korenie, ocot a cesnak. ň

Pri servírovaní ozdobte sýto červenú boršč polievkou ešte čerstvými bylinkami a jednou lyžicou kyslej smotany.

Vedľa kyslej smotane sa môžete stretnúť aj s „pampuškami“. Tie sa podávajú predovšetkým v niektorých častiach Ukrajiny a pod svojim názvom ukrývajú výborné cesnakové žemle. Niekto do receptu okrem čerstvých byliniek pridáva aj oškvarky alebo malé kocky údeného mäsa.

pravý ukrajinský boršč
Zdroj foto: i_photos / Shutterstock.com

Poľský „baršč“

Poľský recept sa od klasického boršča trochu líši. Polievka sa pripravuje z červenej repy a cesnaku, ten však necháme kysnúť až tri týždne v uzavretej nádobe. Vďaka tomuto procesu je polievka o dosť kyslejšia a štipľavejšia. Spolu s plnenými taštičkami sa táto sýto červená kyslá polievka podáva ako tradičný pokrm na Štedrý večer.

Zaujímavosti o boršči

V roku 2019 sa v oficiálnom tweete ruského ministerstva zahraničných vecí objavila veta: „Pravý ruský boršč je jedným z najslávnejších a najmilovanejších ruských jedál. Pravý symbol našej tradičnej kuchyne.“ Aj na Ukrajine je však boršč považovaný za národné jedlo a aj podľa historikov práve Ukrajinci stoja za zrodením tejto slávnej polievky. A tak odštartovala „vojna o boršč“.

Boršč je známou polievkou po celom svete, svoju rolu zohral aj vo svetovej histórii. V roku 1905, pri samotnom vzniku Sovietskeho zväzu, bol prvým impulzom pri vzbure námorníkov na bojovom krížniku Potemkin. Za touto vzburou stál boršč zo skazeného mäsa a červov.

Ďalšie recepty na polievky