Recept na karfiolový mozoček pozná každý. Jedná sa o lahodný pokrm, na ktorom si radi pochutnajú aj milovníci mäsa. Tajomstvo prípravy skvelého mozočku tkvie v detailoch.
Karfiol s vajcom ako mozoček vás zasýti a jedná sa aj o cenný zdroj vitamínov a minerálov. O karfiole sa vie, že obsahuje vlákninu, pôsobí protizápalovo, má pozitívny dopad na funkciu obličiek a srdca, a možno ho pripraviť na mnoho spôsobov.
Ako urobiť karfiol ako mozoček
Karfiolový mozoček so zemiakmi možno podávať na nedeľný obed, ale vziať si ho môžete so sebou aj v obedovej krabičke do práce. Klasický karfiolový mozoček môžete pripraviť v hlbokej panvici, zapekacej miske alebo remoske. Základom je správne uvarenie karfiolu.
A ako dlho sa varí karfiol?
Počítajte s tým, že minimálne päť minút. Po uplynutí tejto doby neváhajte jednu ružičku ochutnať a karfiol prípadne ešte chvíľku povariť.
Na tento recept môžete použiť rovnako biely, ale aj fialový karfiol, ktorý sa chuťovo veľmi nelíši, najväčší rozdiel je zrejme v ich farbe.
Recept na karfiolový mozoček
Recept na karfiolový mozoček zvládnu aj kuchári začiatočníci. Tajomstvo tkvie v správnom uvarení karfiolu a jeho následnom opražení na panvici spoločne s cibuľkou.
Suroviny
- 1 ks karfiolu
- 4 vajcia
- 1 cibuľa
- 50 g masla
- bobkový list
- rasca
- čerstvá pažítka alebo petržlenová vňať
- soľ
Postup prípravy
- Začnite tým, že karfiol nakrájate na menšie ružičky, ktoré dáte uvariť do osolenej vody a pridáte bobkový list a rascu.
- Akonáhle bude karfiol uvarený takzvane na skus, zlejte vodu a karfiol nechajte vychladnúť. Ružičky karfiolu nenechajte variť do zmäknutia. Výsledný mozoček by bol totiž príliš kašovitý.
- Zatiaľ čo sa karfiol chladí, nakrájajte si cibuľu nadrobno.
- Vychladnutý karfiol pokrájajte na malé kúsky, na pomoc si pokojne vezmite aj vidličku.
- Na strednom plameni si v hlbokej panvici rozohrejte maslo, pridajte cibuľku a za stáleho miešania strážte, až sa cibuľa spení. V ten moment do panvice pridajte nakrájaný karfiol a vajcia a neprestávajte miešať.
- Akonáhle vajcia stuhnú, zložte panvicu z plameňa a zmes podľa potreby posoľte. Servírujte posypané jemne nasekanou čerstvou pažítkou alebo petržlenovou vňaťou.
Karfiolový mozoček nesmie byť vysušený, ale musí si uchovať vlahu, preto ho na panvici nenechávajte príliš dlho. Do mozočku môžete pridať aj rascu, provensálske korenie a karí.
S čím ho podávať
Klasický karfiolový mozoček sa najčastejšie servíruje s varenými zemiakmi, ale ako prílohu môžete zvoliť aj:
- opečené zemiaky,
- čerstvý chlieb,
- kuskus so zeleninou,
- zemiakové halušky.
Ako spracovať karfiol
Pokiaľ premýšľate nad tým, čo uvariť z karfiolu, mozoček je skvelou variantou. Jeho príprava nie je náročná a je možné ho podávať na celý rad spôsobov.
Ak máte radi mäso, môžete si pripraviť karfiolový mozoček s údeninou, ktorú nakrájate na malé kocky a spoločne s karfiolom a vajcami ju opražíte na spenenej cibuľke. V prípade, že vás láka vyskúšať karfiolový mozoček zapečený, vymeňte hlbokú panvicu za zapekaciu misku alebo remosku. Zapečený karfiolový mozoček pripravíte tak, že si v zapekacej miske zmiešate uvarený karfiol, spenenú cibuľku, rozšľahané vajcia, nakrájanú údeninu a smotanu na varenie. Všetko posypete syrom a pečiete po dobu 30 minút.
Patrí toto jedlo medzi vaše obľúbené?
Zdroj: delish.com, taste.com.au
Ďalšie obľúbené recepty