Mungo fazuľa je, ako už názov napovedá, strukovina, ktorá však chutí skôr ako hrášok. Často býva tiež zamieňaná so sójou. V Indii ju dokonca konzumujú opečenú k čaju. Je bohatá na vápnik, železo, kyselinu listovú, horčík, draslík a bielkoviny. Zistite, ako naklíčiť mungo fazuľu.
Ako naklíčiť mungo fazuľu
Klíčenie mungo fazule nie je dlhodobý proces, zaberie vám maximálne 3 dni. Všetko, čo budete potrebovať, je nádoba s vodou. Nemusíte kupovať žiadnu špeciálnu nádobu, bohato vám postačí aj PET fľaša.
- Fazuľu necháme cez noc napučať vo vode – tej musíte naliať trojnásobok váhy fazule.
- Odrežte hrdlo a vrchnú časť PET fľaše.
- Do spodu urobte malé dierky na odtok vody.
- Naplňte fľašu vodou a nechajte ju pomaly z fľaše odtekať. Toto opakujte štyrikrát denne na tmavom mieste.
- Mungo klíčky vám vo vode nesmú zostať stáť, inak by sa pokazili.
- Do troch dní budú pripravené na konzumáciu.
Môžete skladovať v chladničke, aby ste predĺžili ich životnosť, avšak skonzumovať by sa mali v priebehu dvoch dní. Po naklíčení bude fazuľa šesťnásobne väčšia – dajte preto pozor, koľko jej necháte naklíčiť, aby ste ich zjedli. Surové množstvo totiž môže byť veľmi zavádzajúce.
Detoxikačné účinky fazule mungo
Keď fazuľa naklíči, vzrastie aj množstvo vitamínov, ktoré sú v nich obsiahnuté. Obsahujú tiež minerály, aminokyseliny a telu prospešné mastné kyseliny. Najviac je bohatá na bielkoviny, ktorých množstvo sa blíži množstvu bielkovín obsiahnutých v mäse.
Klíčky môžete konzumovať ako samotné, tak aj ako súčasť vašich obľúbených receptov na polievky, do šalátov či k mäsu. Ak držíte diétu a začne vás naháňať maškrtná nálada, môžete ich uždibovať. Rozhodne je to lepší variant ako nezdravé chipsy. Ak mungo fazuľu chcete pridať do omáčky, stačí ju rozmixovať.
Doprajte si doma túto zdravú a chutnú potravinu.
Zdroj foto: gardeningknowhow.com