Pórová polievka je v kuchyni obľúbeným pokrmom vďaka vysokému obsahu vitamínov a minerálov, ktoré obsahuje pór. Z tohto príbuzného cesnaku a cibule uvaríte výbornú polievku.
Liečivé účinky póru
Pór patrí k zelenine, ktorú pestovali už v antickom Ríme alebo starovekom Egypte. Dokonca sa o ňom zmieňuje aj Biblia v Starom zákone. Pór, rovnako ako ostatné druhy zeleniny, je bohatý na živiny, ktoré ľudské telo potrebuje. Nájdete v ňom vitamíny A, B1 a B6, C, E, lutein a z minerálov vápnik, draslík, fosfor, železo, mangán, selén. Preventívne pór pomáha pri znižovaní hladiny cholesterolu v krvi, podporuje prekrvovanie a tvorbu väziva, prispieva k lepšiemu hojeniu rán a tráveniu, podporuje činnosť obličiek a chuť do jedla. Z uvedeného vyplýva, že taká pravá pórová polievka alebo babičkina pórová polievka bude vitamínovou bombou.
Tip: Vyskúšajte aj ďalšiu vitamínovú bombu a pripravte si recept na karfiolovú polievku.
Ako pripraviť pór do polievky
Aj jednoduchá pórová polievka potrebuje najskôr pór dobre pripraviť. To začína výberom vhodného kúska zeleniny. Ak ste odkázaní iba na zeleninovú časť supermarketov, tak vyberajte pór, ktorý je bez poškodenia a prasklín v bielej časti jeho robustnej stonky. Táto biela časť sa dá konzumovať aj surová, ale hodí sa samozrejme aj do polievok. Tmavú časť póru spracujte iba tepelne. Pór sa obvykle krája na jemné kolieska, ktoré je možné ešte prekrojiť na menšie dieliky.
Recept na pórovú polievku
Tento recept na ľahkú pórovú polievku s vajcom zvládnete uvariť počas pol hodiny. Jeho príprava je jednoduchá. Polievku môžete ponúknuť aj deťom, ak do nej nepridáte príliš korenia, prípadne tam nedáte žiadne.
Suroviny
- 1 stredne veľký pór,
- 1 lyžica hladkej múky,
- soľ, korenie,
- olej,
- 1 celé vajce.
Postup prípravy
- Najskôr si pripravíme pór, tzn. opláchneme ho a bielu časť nakrájame na kolieska, prípadne ešte prekrojíme.
- V hrnci si na oleji speníme hladkú múku a do nej pridáme nakrájaný pór. Všetko opražíme, kým pór zavonia. Pozor, nech ho nepripálite.
- Keď je pór zozlatnutý, do hrnca prilejeme vodu, osolíme ju a okoreníme podľa chuti.
- Polievku uvedieme do varu a varíme desať minút do zmäknutia póru.
- Medzitým si v hrnčeku rozšľaháme vajce a nalejeme ho do vriacej polievky. Vidličkou všetko rozmiešame.
- Polievku ešte desať minút prevaríme, aby vajce stuhlo a jednotlivé chute sa spojili.
- Potom už môžeme zdravú pórovú polievku podávať.
Tipy na vylepšenie pórovej polievky
- Do polievky je možné pridať aj nakrájanú hlivu ustricovú a na zahustenie použiť zásmažku.
- Namiesto vody je možné na rozriedenie použiť zeleninový alebo mäsový vývar.
- Pórovú polievku pre deti je možné uvariť z karfiolu a póru. Obľúbená je však aj pórová polievka s mrkvou.
Ako zahustiť polievku?
- Na hustú pórovú polievku sa používa buď kyslá smotana alebo sladká smotana na varenie.
- Pórová polievka so syrokrémom je alternatívou v prípade, že smotanu doma nemáte v zásobe.
- Namiesto neho je možné pridať aj polotučné alebo plnotučné mlieko.
- Zahustiť ju môžete tiež zemiakmi, ktoré sa v nej povaria. Všetko sa potom ponorným mixérom rozmixuje do hladkej krémovej konzistencie.
Pórová polievka so zeleninou (bez smotany)
Zatiaľ čo jedni nedajú dopustiť na jemnú krémovú pórovú polievku, iní ju majú radšej bez smotany. V takom prípade je možné pór kombinovať aj s inými druhmi zeleniny. Veľmi chutná kombinácia je pórová polievka s mrkvou, karfiolom či so zemiakmi. V tomto prípade sa bude jednať o pórovú polievku diétnu, ktorú je možné využiť napríklad pri redukčnej diéte. Ako tuk je najlepšie použiť olivový alebo repkový olej. Ochutiť ju možno cesnakom pre výraznejšiu chuť.
Ďalšie recepty na polievky