Losos a celkovo ryby v jedálničku sú dôležité pre naše zdravie. Pri príprave sa často robia chyby, ktoré ničia chuť a zdravé látky. Ako sa robí losos? Ktorým chybám sa vyhnúť?
Všetci vieme, že obzvlášť losos je veľmi prospešný pre ľudské telo, a tak by ste nemali ani na tento druh ryby zabúdať. Pri príprave lososa ľudia často robia najrôznejšie chyby, ktoré ničia pozitívne účinky tohto pokrmu. Vyvarujte sa im a pochutnajte si na šťavnatom losovi na masle plnom najlepších živín.
Druhy lososa
Pokiaľ patríte k pravidelným konzumentom rýb, určite je pre vás najznámejším druhom losos atlantický (Salmo salar). Tento druh lososa sa najčastejšie objavuje na pultoch obchodov a tiež na našom tanieri. Hodí sa na všetky možnosti spracovania, na sushi, obľúbený je aj v údenej podobe alebo na klasické filety.
Losos atlantický dostupný na pultoch reťazcov často pochádza z chovu, nie priamo z lovu v Atlantickom oceáne. Umelý chov rýb (farmované ryby) zvykol mať väčšinou v zdravej výžive a téme udržateľnosti veľmi zlú povesť. Treba však dodať, že aj technika chovu rýb sa v posledných rokoch veľmi zlepšila. Pri výbere rýb v obchode sa však vždy zaujímajte, odkiaľ daná ryba pochádza.
Okrem tohto najrozšírenejšieho, poznáme aj ďalšie druhy lososa:
- Losos kráľovský – tento druh sa svojou kvalitou a vlastnosťami najviac podobá atlantickému lososovi, ale loví sa len vo veľmi obmedzenom množstve, a to na Novom Zélande, v Kanade a na Aljaške.
- Losos divý – tento druh je najhodnotnejší na údenie a sashimi. Lovia sa predovšetkým na Aljaške a v Rusku.
- Losos keta – v Európe je menej dostupný, vyskytuje sa skôr vo veľmi obmedzenom množstve. Kvalita tohto mäsa je však veľmi kolísavá, preto ho nemusíte úplne vyhľadávať. Lovia sa predovšetkým na Aljaške a v Japonsku. Tento druh lososa má bledé až mierne sfarbené mäso a nižší pomer tuku v porovnaní s ostatnými druhmi.
- Losos gorbuša – tento druh sa loví len počas veľmi krátkeho vybraného obdobia roka. Najvhodnejšie je na uskladnenie zamrazením. Z pohľadu kvality však nejde o také prvotriedne mäso ako u lososa atlantického.
- Losos kisuč – tento druh ryby sa používa hlavne na nasoľovanie, a to najmä v Čile.
Losos a zdravie
Losos je jedna z najodporúčanejších rýb, ktorá má veľký prínos pre ľudské zdravie. Zamilujete si ho nielen vďaka jeho skvelej chuti, ale aj pre vysoký obsah bielkovín alebo toľko prospešných omega-3 mastných kyselín. V tejto rybe je obsiahnutých aj veľa vitamínu D, B a tiež vitamínu B6, B12 a B3. Vďaka takému zloženiu bude vaše telo oveľa funkčnejšie a zdravšie.
Ktoré minerály obsahuje losos?
Aby ste boli kompletne zdraví, je nutné dopĺňať nielen vitamíny, ale aj minerály. Vďaka tejto rybe môžete telu dodať dennú dávku draslíka, vďaka ktorému bude v poriadku váš nervový aj svalový systém a podporíte aj normalizáciu krvného tlaku. Losos a jeho zloženie obsahuje aj veľkú dávku antioxidantov a selénu, vďaka ktorým posilníte svoju celkovú imunitu.
Pokiaľ chcete v rybe udržať všetky tieto pozitívne látky, ktoré skvele pôsobia na vaše zdravie, je nutné rybu dobre pripraviť. Vplyvom častých chýb totiž losos môže stratiť svoju výbornú chuť aj blahodárne účinky. Tým najčastejším chybám sa pritom môžete pomerne jednoducho vyvarovať.
Losos v tehotenstve
Losos je vhodnou rybou, ktorá sa môže konzumovať v tehotenstve, dokonca sa veľmi odporúča. Tak ako losos udržuje zdravie mozgu a pomáha zlepšovať jeho funkcie, tiež pomáha zlepšovať vývoj mozgu plodu tehotnej ženy. Tehotným ženám sa teda odporúča konzumovať lososa častejšie, pretože tým budujú kognitívne schopnosti svojho dieťaťa. Losos je obrovskou zásobárňou omega 3 mastných kyselín, ktoré vytvárajú základné stavebné kamene buniek dieťaťa.
Losos patrí k rybám, ktoré obsahujú najnižší obsah ortuti v tele zo všetkých rýb, ktoré konzumujeme na tanieri, preto je vhodný aj v tehotenstve. Naopak, kvôli vysokému obsahu ortuti v rybách je určite potrebné vyhnúť sa v tehotenstve žralokovi, šťuke, zubáčovi, makrele či mečiarom. Rovnako sa vyvarujte aj surovému sushi.
Mrazený vs chladený losos
Ktorý losos je čerstvejší? Odpoveďou je zmrazený. Je to z dôvodu, že losos je zmrazený ihneď po love. Zamrazenie ryby ju nepripravuje o žiadne nutričné hodnoty, kvalitu ani chuť. Chladený losos si však musel prejsť určitú cestu, kým sa dostal do obchodu, čo je určite pár dní.
Ako správne pripraviť lososa
Neodstraňujte z filetov kožu
Mnohí z nás neznášajú na kuse mäsa i kožu, radšej ju ešte pred varením či pečením odstraňujú. Odstránením kože z lososa sa však ochudobňujete o mnoho vitamínov, minerálov a ostatných zdraviu prospešných zložiek. Pokiaľ sa rozhodnete opekať lososa na panvici, potom určite kožu neodstraňujte, tá vám totiž dodá dostatočnú ochrannú vrstvu medzi mäsom a rozpálenou panvicou. Lososa pečte vždy kožou na panvici, až keď je úplne do chrumkava, môžete filet obrátiť.
Ako udržať lososa stále šťavnatého
Pri opekaní lososa je dôležité dodržať taký postup, aby sa z mäsa nevytratila jeho výborná chuť a šťava. Vysušený vám rozhodne chutiť nebude.
- Rozpáľte si panvicu a položte na ňu filet kožou dole, nechajte asi tri minúty, a potom otočte a opečte lososa aj z druhej strany.
- Losos by nemal byť pred opekaním vytiahnutý z mrazničky, najlepšie bude nechať rybie mäso povoliť pri izbovej teplote.
Vysušeniu sa vyhnete len vtedy, keď budete pri opekaní sledovať farbu mäsa. Nikdy by nemala stratiť svoju ružovkastú farbu. Pokiaľ mäso začne pri opekaní belieť, ihneď obráťte na druhú stranu, vypnite varnú dosku a nechajte dôjsť vplyvom tepla. Jedine tak zostane váš chutný pokrm šťavnatý a plný zdravých živín.
Príprava lososa nielen na panvici
Asi najbežnejšou formou prípravy je losos na panvici. Je to najrýchlejší a najjednoduchší spôsob. Pokiaľ milujete experimenty a nechcete jesť lososa stále len na jeden spôsob, môžete využiť aj iné možnosti prípravy rybieho mäsa. Medzi ďalšie najobľúbenejšie postupy patria:
- Pečený losos v rúre – Jemné dusenie mäsa spolu s opekaním vám dodá kvalitný a chutný pokrm. Do predhriatej rúry vložte filet z lososa asi na 30 minút pri 275 °C. Do pekáča pridajte aj trochu vody spolu s bylinkami alebo plátkami citróna, ktoré výsledný pokrm ešte viac dochutia.
- Dusenie vo vode – Dusenie vo vode alebo na bielom víne je ďalšia možnosť, ako pripraviť skvelého lososa. Opäť pridajte bylinky alebo citrusy.
- Losos na grile – grilovaný losos je tiež vynikajúcou pochúťkou. Príprava je jednoduchá, lososa položte na rozpálený gril, nepečte však na priamom ohni, aby nevyschol. Sledujte jeho povrch a postupne otáčajte.
- Vyprážaný losos – lososa môžete obaliť v trojobale a usmažiť, tak ako väčšinu rýb. Často sa zvykne pripravovať marinovaný losos, ktorý sa potom obalí v trojobale.
Vďaka týmto radám sa zlým postupom pri príprave lososa vyhnete. Vaša rodina bude lososa milovať, a tak sa stane prirodzenou súčasťou vášho týždenného jedálnička.
Pozrite si aj ďalšie tipy do kuchyne.